02:53
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Proč kníže Oldřich založil Sázavský klášter? Koho potkal při svých lovech? A jak si kníže Oldřich našel ženu? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Vybraná pasáž pořadu Písně českých básníků se věnuje spisovateli, básníku a překladateli Vítězslavu Nezvalovi, spoluzakladateli ryze českého avantgardního literárního směru, který vznikl v 20. letech 20. století v Československu. Poetismus a jeho optimistický pohled na svět se soustředil na současnost, rozvíjel lyriku a hravost, jeho hlavními tématy se staly pocity štěstí a radosti.
Vybraná pasáž z dvoudílného filmu Babička z roku 1971 zobrazuje příjezd babičky, hlavní postavy stejnojmenného díla Boženy Němcové, Marie Magdalény Novotné na Staré Bělidlo a její seznámení s vnoučaty.
Hispanistka, romanistka, významná překladatelka ze španělštiny, italštiny a francouzštiny Anežka Charvátová, která se věnuje také propagaci knih a románské literatury, publikuje recenze a španělskou literaturu externě vyučuje na FF UK, byla roku 2013 nominována na cenu Magnesia Litera za překlad monumentálního románu chilského spisovatele Roberta Bolaña 2666.
Pasáž pocházející z pořadu Čtenářský deník se zabývá prozaickým antiutopickým dílem Mimner aneb Hra o smrďocha od Jiřího Gruši. V úryvku předčítá z knihy Milan Uhde a následně hovoří s autorem o tématu knihy.
Střídání letního a zimního času nás čeká v každém roce dvakrát. V tomto videu se dozvíme, jaké jsou argumenty pro a jaké proti jeho zrušení.
Kdy přišli indiáni na americkou půdu? Kdo dal indiánům jejich jméno a proč se jim říkalo rudoši? Projdeme si historii indiánských obyvatel amerického kontinentu, vysvětlíme si, jak se jejich život v průběhu let měnil a kde žijí dnes.
S přírodovědcem Joachimem Barrandem si povíme o nálezu trilobitů v Čechách. Svou obsáhlou sbírku trilobitů odkázal Národnímu muzeu a záviděl nám ji celý svět.
Jak chytré technologie proměňují naše domovy? Ukažme si, jakými technologiemi může být vybaven náš domov a jak mezi sebou všechny komunikují. Zamysleme se, jak vypadaly domovy lidí od dávných dob po současnost, v čem se odlišují? Jakých vymožeností jsme dosáhli? Dokážeme si představit, jak budou domácnosti vypadat za 50 let?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.