03:39
Musíme si dobře rozmyslet, co nahrajeme na internet. Protože už to pak nejde smazat! Navíc tím můžeme někomu ublížit. A také je dobré vědět, že se někdo na internetu může vydávat za někoho jiného.
Svým chováním na internetu zanecháváme digitální stopu. Podle toho, co na internetu děláme, nám potom servery nabízí různý obsah a webové stránky nám na míru přizpůsobují své chování. Pozor, internet z velké části platí reklama, proto jej můžeme většinou využívat zadarmo. Může se také hodit vědět, komu patří který server.
Data i počítačové programy se skládají z nul a jedniček a lze je jednoduše zkopírovat: stačí totiž zkopírovat nuly a jedničky. Spuštěné programy se nachází v paměti RAM neboli operační paměti. Paměť RAM potřebuje ke svému fungování elektřinu, zatímco na disku nebo paměťové kartě mohou data zůstat i bez elektřiny. Mnoho zařízení kolem nás obsahuje skryté počítače, třeba auta nebo chytré ledničky.
3D tiskárnu si dnes může postavit každý. A pak na ní může tisknout objekty, které si v počítači vytvoří jako 3D modely. Nebo si tyto modely může stáhnout z internetu.
Robotická ruka může mít víc kloubů než lidská. To se může hodit pro plnění různých úkolů, například v automobilovém průmyslu nebo potravinářství.
Určit přesnou polohu lidí, kteří jsou v ohrožení života, pomáhá záchranářům speciální systém Advanced Mobile Location. Díky němu dokážou záchranáři zjistit místo volajícího s téměř dokonalou přesností.
Opravdu už se pořádají závody s drony? A jak takový závod může vypadat? Jak vypadá pohled jejich pilotů? Několik závodů dronů se uskutečnilo i u nás v České republice, tak trénujte a jednou se takového závodu možná také zúčastníte.
Webové servery si „pamatují“, na co uživatelé v minulosti na webových stránkách klikali. Slouží jim k tomu cookies. Díky cookies například funguje personalizovaná reklama nebo nákupní košíky v e-shopech.
Pomocí techniky motion capture lze nahrát skutečného herce a jeho pohyby převést na počítačový model. Vzniknou tak fiktivní postavy ve filmech nebo počítačových hrách, které se vyznačují realistickými pohyby.
Když vám známá tvář na internetu oznámí dva roky prázdnin, máte se hned začít balit? Nebo je za tím nějaká digitální kulišárna, např. takzvané deepfakes. A co jsou virální videa? To jsou videa, která se šíří jako virus, tedy rychle. Čemu tedy věřit? Ověřujte si zdroje... Pokud zveřejňujete svá videa, počítejte i s negativními reakcemi sledujících.
I počítačové hry potřebují někdy promluvit česky. Pořad popisuje, jaká kritéria musí splňovat dabér počítačové hry.
Pasáž pořadu FUTURO s názvem Digitální machři nám představí pestrou škálu využívání digitálních technologií. Podíváme se například na začátky natáčení filmových triků i na ty současné. Napadlo vás někdy, jak je možné, že filmový hrdina skočí ze střechy na střechu a nemá ani škrábnutí? Jak se dělí filmové triky? A jak mohou technologie pomáhat v boji proti šikaně? Co všechno umí digitalizace? To všechno si ukážeme.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.