05:18
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
Za vlády císaře Karla IV. vzkvétá v českých zemích stavitelská činnost. V ukázce je zábavnou formou zachyceno, jak se za pomoci Petra Parléře stává z Prahy gotická metropole.
Popis života Karla IV. od jeho šestnácti let až do jeho smrti. Pořad popisuje jeho vládu i zakladatelskou činnost s důrazem na hrad Karlštejn.
Od roku 1402 se v Betlémské kapli Jan Hus zasazoval o mravní principy a ideály pravého křesťanství, což jej přivedlo do klatby a posléze až před církevní koncil v Kostnici a k smrti na hranici. Dokument přináší portrét významné osobnosti našich dějin, jejíž názory i upálení radikalizovaly společnost a vyústily v husitské hnutí.
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Pořad popisuje situaci v Čechách po návratu Karla IV. z Francie, kdy většina královských statků byla zastavena šlechtě a Karel IV. je musel postupně vykoupit. Jako ukázka slouží osud dříve hradu, dnes zámku Zbiroh.
Pasáž zachycuje důvody stavby hradu Kašperk: obrana země na západní hranici, jako strážní hrad a ochrana významné obchodní cesty, která vedla přes toto území.
Jihomoravské Valtice jsou neodmyslitelně spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. I když dnes se s jejich jménem setkáváme spíše v souvislosti s konfiskací majetku po roce 1945, je s nimi spjat i Lednicko-valtický areál, který byl zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. S příslušníky rodu se setkáváme v českých dějinách i v bitvě na Moravském poli či v bitvě na Bílé hoře. Jeden z členů tohoto rodu dokonce předsedal soudu nad 27 českými pány v roce v 1621.
V pasáži je rozebírán odkaz svatého Václava, který je nejprve zobrazován jako mučedník a posléze jako rytíř. Ukazuje, jak byl jeho kult propagován ve vrcholném středověku za vlády Karla IV., kdy byla Václavovi zasvěcena i koruna českých králů.
Bitva na Moravském poli v roce 1278 výrazně zasáhla do vývoje českého státu a rozhodla o budoucím směřování celé střední Evropy. Český král Přemysl Otakar II. bitvu s Rudolfem Habsburským nejen prohrál, ale ztratil v ní i život. Zůstal po něm nezletilý syn a české království čekaly těžké roky. Kolem bitvy se objevilo mnoho legend, jedna z nich o zradě české šlechty. Zradila ale opravdu? Podívejte se na souvislosti bitvy a její popis a průběh.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.