01:40
Nejznámější legendou o sv. Martinovi je ta o setkání Martina se žebrákem, kterému věnoval polovinu svého pláště. Poté odešel z armády a založil klášter. Významnou roli v jeho životě sehrála i husa, která dala vzniknout významné svatomartinské tradici.
Svátek Tří králů ukončuje období Vánoc a tradice s ním spojené přežívají dodnes. Jak je to ale s legendou o mudrcích z východu? Zdá se, že s jistotou o třech králích nevíme takřka nic.
Vyprávění o vánočním příběhu narození Ježíše Krista. Pořad se také věnuje důkazům existence betlémské hvězdy.
Víte, kdo to byl Ježíš Kristus, jak vzniklo křesťanství a proč slavíme o Velikonocích takzvaný Velký pátek? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující reportáži.
Etiketa je také o tom být připravený předem na různé neobvyklé situace. Cestování letadlem k nim rozhodně patří. Pravidla přepravy stanovuje letecká společnost a je dobré je znát předem. Víte, jak velké zavazadlo si můžete vzít na palubu? Co v něm rozhodně nesmí být?
Žalování většinou nadělá víc škody než užitku. Jaký je vlastně rozdíl mezi stížností a žalováním? Možná je lepší domluva a varování před možným nebezpečím. Není lepší kamarádské chování než neférové žalování? Vyznat se v tom všem vám pomůže Mistr E a Klárka.
Focení je zábava pro každého. Je ale rozdíl mezi focením mobilem a focením klasickým fotoaparátem? Jak se na analogový fotoaparát fotí? A jak se vyvolávají analogové snímky? To vše si rozebereme a vyzkoušíme s fotografem Honzou Sakařem.
Pojďme se společně podívat, co znamená slovo investice. Co to je investice a jaká se k ní vážou rizika? Zjistíme, že ne každá investice je dobrý nápad. Slovíčko investice se vztahuje k penězům, ale může se použít i jinak. Můžeme investovat také čas do sebe a svého vlastního rozvoje. Investicí číslo jedna je ale investice do sebe sama, učení, růst a rozvoj své osobnosti. Taková investice nenese tolik rizik jako investice finanční a pokaždé se vám vyplatí.
Pořad se věnuje otázce, jestli si může novinář dělat, co chce. Ve své práci by měl dodržovat zásady novinářské etiky.
V roce 2000 hostila Praha zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Pro mnoho zejména mladých lidí to byla příležitost k vyjádření protestu proti globalizaci a rostoucí moci nadnárodního kapitálu. Skupina nejradikálnějších aktivistů obsadila část ulic u Vyšehradu a došlo k násilnému střetu s policií. Ušetřeni nezůstali ani novináři, což na vlastní kůži zažil i fotoreportér Jaroslav Kučera. Povedlo se mu ale pořídit fotku, která zvítězila v soutěži Czech Press Photo.
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
Vítejte na jedné brněnské střední škole. Hlavní hrdinové seriálu zde žijí běžné životy, zastávají určité místo ve společenské hierarchii školy, řeší problémy partnerských vztahů, baví se s kamarády nebo třeba streamují. Vše se ale změní v den, kdy dojde přímo ve škole ke střelbě. Bude někdo zraněn? Kdo je viník? A kdo oběť? A proč k tomu všemu došlo?
Poznejme stroj, který pod svou kapotou skrývá velké stádo koní. Kůň dřív dělal všechny práce, a tak se k měření síly tohoto stroje používá tahle jednotka. Využití traktoru v zemědělství je opravdu široké. Pro tažení, nesení, tlačení, ale i k pohonu jiných zemědělských strojů, pro svou průchodnost těžkým terénem. Protože traktor má vytahovat, a ne být vytahován. Zkrátka nepostradatelný stroj pro všechny. Nejen zemědělce, ale i pro zapadlé automobilisty.
Pasáž zábavnou formou popisuje život Jaroslava Haška a jeho dobu, činnost tajné policie či anarchistické hnutí v Rakousku-Uhersku. Dále popisuje sarajevský atentát a vypuknutí První světové války.
Hudební tóny dokázal slyšet ve všem. Nejvíce byl posedlý zvukem lokomotiv, ve kterých nejraději tvořil. Pro jeho rodinu byla symfonií práce v řeznictví, on raději utíkal do světa hudby. A neudělal chybu. Kariéra Antonína Dvořáka vystoupala až na Měsíc, když zde v roce 1969 poprvé přistáli američtí kosmonauté a slavnostně zahráli jeho Novosvětskou symfonii. Do pořadu DějePIC! doputoval mistr Antonín Dvořák osobně....
Pokusíme se společně se Šikuly vyrobit si vlastní sluneční hodiny. Nebudou měřit čas přesně jako mechanické hodiny, ale budou vlastní výroby! Potřebovat budete karton, talíř, tužku, nůžky, plastelínu, barvy, pravítko, hodinky, kousek modelovací hmoty, brčko, pravítko. A můžete začít.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.