08:20
Pořad seznamuje se základními údaji, parametry a stavbou Karlova mostu a srovnává ho s jeho předchůdcem – Juditiným mostem.
Pořad popisuje stavbu hradu Karlštejn a jeho architekturu. Zvláštní prostor je věnován kapli svatého Kříže, její výzdobě a funkci.
Pořad pojednává o založení prvního vysokého učení v Praze – Karlovy univerzity. Popisuje její nejstarší dějiny, zakládající listiny, univerzitní fakulty a insignie univerzity.
Pořad ukazuje proces stavby Karlova mostu od středověké techniky stavby a popisu práce v kamenické dílně až po práci tesařů a dalších dobových expertů na stavebnictví.
Popsat průběh a důvody zániku kterékoli říše v období raného středověku není vůbec jednoduché, jakékoliv hypotézy budou vždy zahaleny určitými nejasnostmi a domněnkami. O tom, jak to asi bylo se zánikem Velkomoravské říše, si více vyslechneme v pořadu Historie.cs.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena složitá situace na českém trůnu na přelomu 11. a 12. století. Stále častěji se totiž porušuje právo nejstaršího člena rodu na vládu v zemi.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém? / Ян Амос Коменський вважається одним із найвидатніших чеських мислителів і теоретиків педагогіки загалом. Який вплив мали його вчення на сучасну освітню систему?
Výpravný a filozoficky zaměřený film o posledních letech výjimečné osobnosti, filozofu, učiteli a teologovi, mistru Janu Husovi, o nevšedním osudu, který se uzavřel krutou smrtí upálením na hranici.
Miroslav Táborský představuje hanáckou metropoli Olomouc, jež se díky monumentálnímu baroknímu sloupu uprostřed náměstí dostala v roce 2000 na prestižní seznam UNESCO. Sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí v Olomouci byl postaven v letech 1716 až 1754. Dílo architekta Václava Rendera je spolu s Mariánským sloupem na Dolním náměstí a barokními kašnami nejen dominantou hlavních městských prostranství, ale především výraznou památkou vrcholného baroka.
S hercem Josefem Poláškem se vydáme na literární toulky po Hronově u Náchoda. Město je spojeno nejen s Aloisem Jiráskem, jehož rodný dům společně prozkoumáme, ale i s bratry Čapkovými, kteří zde o prázdninách pobývali u dědečka. A právě zdejší prostředí se odrazilo i v některých jejich pohádkách.
Arménie je považována za první zemi na světě, která přijala křesťanské náboženství. Stalo se tak již v roce 301 po Kristu. Díky tomu je doslova poseta vzácnými skvosty – starobylými kláštery, které vznikaly již v době starověku a raného novověku. Kláštery bývaly středisky arménské vzdělanosti a přečkaly arabskou nadvládu i éru Sovětského svazu.
Grál kryptologie, tzv. Voynichův rukopis, se v rudolfinské době nacházel na území Čech. Proč a jak vznikl, je psán zapomenutým jazykem nebo šifrou? Poutá pozornost vědců z celého světa a teorií je nespočet. Podívejte se sami, co všechno o této záhadě zatím víme.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.