08:19
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Na Filipínách provádí každoročně velikonoční tradici, která rozhodně není pro každého diváka. Na Velký pátek přehrávají biblický příběh o umučení Krista, včetně ukřižování, kdy přibíjejí vybrané dobrovolníky na kříž.
Gruzínsko-abchazský konflikt stále trvá. Jaké jsou důsledky bojů v gruzínsko-abchazském konfliktu a jak vypadá hranice mezi Gruzií a Abcházií?
Pozapomenutý konflikt ke konci roku 2022 znovu rozhořívá. Kurdové jsou početný národ žijící především na území současných států Turecka, Sýrie, Iráku a Iránu. Nedávno pomohli porazit samozvaný Islámský stát a nyní očekávají podporu pro svůj hlavní cíl – vyhlášení nezávislého státu. Právě Turecko je však úhlavním nepřítelem Kurdů. Po nedávném atentátu v Istanbulu zesílily turecké útoky na kurdské pozice jak v Sýrii, tak v Iráku. Turecko navíc nahlas hovoří o pozemní operaci proti Kurdům, které obviňuje z přípravy atentátu. Ti však odpovědnost za atentát odmítají.
Židovská čtvrť v Třebíči společně s bazilikou sv. Prokopa je jednou z památek UNESCO na našem území. Byla do něj zařazena jako 12. v pořadí. Prohlédneme si nejvýznamnější památky této části Třebíče, například Zadní synagogu s původní výzdobou nebo židovský hřbitov, který patří k největším v Česku.
O Litvě mnozí mluví jako o zemi písní a tanců. Koná se zde mnoho kulturních festivalů, kde Litevci pyšně prezentují své tradice ať už pomocí lidových písní, nebo krojů. Místní mají vždy důvod k oslavě. A jednou za dva roky se sjíždějí z celého světa, aby si mohli společně zanotovat na velkém svátku národních písní a tanců. A o čem nejčastěji zpívají?
Vlády v Kábulu se mění, výnosný obchod s afghánským opiem však zůstává, a dokonce se mu daří lépe než kdy dřív. Proti produkci omamné látky se v minulosti stavěli prozápadní lídři země a oficiálně ji zakazuje i hnutí Taliban. Centrum pěstování máku a obchodu s opiem se přitom nachází v jeho tradiční baště, provincii Kandahár. Opium jakožto základní surovinu pro výrobu heroinu islám zakazuje. Přesto z hornaté země pochází nejméně osmdesát procent veškeré jeho světové produkce. Pro chudý Afghánistán je to zásadní zdroj příjmů, přináší dvě miliardy USD ročně.
Vleklý konflikt o Náhorní Karabach je oficiálně ukončen. Azerové slaví, Arméni protestují a obviňují svého premiéra ze zrady. Ázerbájdžánská armáda po ukončení bojů v listopadu 2020 kontroluje území historicky převážně obývané Armény. Dříve menšinoví Azerové se mohou začít vracet do domovů, které před 28 lety museli opustit. Co okleštění území Náhorního Karabachu bude znamenat pro místní lidi? Proč navíc hrají klíčovou roli v konfliktu Rusko a Turecko? Na tyto otázky odpovídají novinářka Petra Procházková a zpravodaj Václav Černohorský.
Velikonoce, pesach a ramadán. Tři posvátné okamžiky tří světových náboženství byly v roce 2023 v Jeruzalémě mimořádně neklidné. Došlo totiž k sérií střetů mezi izraelskou policií a muslimy v mešitě na tzv. Chrámové hoře. Střety se z Jeruzaléma přenesly dále. Izraelské letectvo podniklo letecké útoky v pásmu Gazy a v jižním Libanonu poté, co odtud byly vypáleny desítky raket na Izrael. Napětí v oblasti opět eskalovalo.
V největším městě středoasijských republik, Taškentu, žije bezmála 2,5 milionu lidí. Město má velmi bohatou historii – mj. leželo na severní větvi tzv. Hedvábné stezky. V roce 1966 zasáhlo Taškent velmi ničivé zemětřesení o síle téměř 7 stupňů Richterovy stupnice, které zničilo značnou část města. S pomocí dalších svazových republik byl Taškent za tři a půl roku znovu obnoven.
11 598
615
3 448
1 032
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.