05:10
Když děti učí telka! Vítat jaro písničkou nás naučí Karolína Řepová. V minulém díle jsme vítali jaro říkadlem, nyní k němu ještě přidáme písničku, kterou si procvičíme. Ale to není všechno. Vyrobíme si vlastní perkusní hudební nástroj! Jak na to? To vám ukážeme. Vše doprovodíme pohybem a určitě budeme mít dobrou náladu.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 2. ročníku seznámit s hospodářskými zvířaty. Jaká hospodářská zvířata známe, co o nich víme a k čemu lidem slouží? Také si vyzkoušíme, jak se dojí kráva a zkusíme najít názvy hospodářských zvířat v nápěvech známých písniček.
Na jaře se všechno probouzí. Jak se budí semínka? Že bychom jim zazpívali jako Křemílek a Vochomůrka? Kdepak, budeme je pozorovat. Podívejte se s námi, jak na to.
Když děti učí telka! Těšíte se na jaro? My také! Zkusíme ho přivítat. S Karolínou Řepovou ho budeme vítat říkadlem, které doprovodíme "hrou na svoje tělo". Pomůže nám lépe si zapamatovat slova.
Kastaněty jsou hudební nástroj tradičně používaný ve španělském folklóru a hudbě latinské Ameriky. Jsou vyrobené z tvrdého znělého dřeva. Jak se na ně hraje, z čeho vznikly a co pro hráče na tento hudební nástroj představuje ideální doprovod, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s romskou hudbou skrze romskou hymnu Opre Roma (píseň Djelem, djelem). Představí i královnu romské hudby Esmu Redžepovou. To celé v českém a anglickém jazyce.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s českou, moravskou i židovskou hudbou. Vyzkouší si improvizaci a obměnu textu známých písní. To celé v českém a anglickém jazyce.
Nafukovací balónek lze použít různými způsoby. My si ukážeme, jak z něj vyrobit pohádkového ptáčka. Budeme potřebovat: balónek, oboustrannou lepicí pásku, barevné papíry, nůžky, tužku, krepový papír, fix, pohyblivá očička, provázek a v neposlední řadě i šikovné ruce. Máte je? Tak pojďme na to!
Vyrobit si něco vlastníma rukama je opravdová zábava. Podívejte se, jak si i vy doma můžete vyrobit úsměv na špejli. Budeme potřebovat: metličku, kusy barevných látek, lepicí pistoli, nůžky, větvičky, knoflíky, peříčka, vatová vajíčka, barvy, chlupatou vlnu, pastelky, fixy, lepidlo a tvrdý bílý papír. A můžeme jít na to.
Víte, proč se 30. 4. pálí čarodějnice? V těchto krátkých zprávičkách se dozvíte něco o tradicích a historii tohoto zvyku.
Pojďme se podívat ke špačkům. Jen co odlétne první várka vychovaných mláďat, snese paní špačková další vajíčka. To vše se musí stihnout ještě před tím, než odletí do teplých krajin. Snad se k nám zase za rok vrátí.
Když děti učí telka! K jaru patří neodmyslitelně květiny a také mláďata. Zazpíváme si písničku o kytičkách, kterou doprovodíme pohybem, tedy uvineme z nich věneček a necháme je růst. Co se stane, když zafouká vítr? A co kuře? Může být kuře doma vyrobený rytmický hudební nástroj? Může! A jak to tedy zní, když se kuře raduje?
Pojďme si společně poslechnout píseň Hrajem si, hraješ si, kterou zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem, jenž současně doprovází na piano. Tuto pohádkovou píseň napsali Olga Nytrová a Václav Strachota.
Písnička dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, která vyšla již v roce 1994, pojednává o návštěvě mléčného baru. A zpívají si ji generace dětí dodnes. Znáte ji i vy? Pokud ne, neváhejte si ji pustit, jistě se vám chytlavá melodie brzy dostane pod kůži.
"Když je den na houby, houbaři zatroubí." Takto začíná píseň z dílny pánů Uhlíře a Svěráka, kterou se snadno naučíte a určitě vám i zvedne náladu. A co myslíte, že je největším postrachem všech houbařů? I to se dozvíte.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.