06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Rodný dům a památník česko-rakouského spisovatele Adalberta Stiftera se nacházejí v jihočeské Horní Plané. Od roku 1960 se zde nachází expozice věnovaná tomuto místnímu slavnému rodákovi, který Šumavu líčil jako krásný, přesto drsný kraj, jehož obyvatelé neměli příliš na růžích ustláno.
Novinář a spisovatel Jakub Arbes proslul svými romanety, která byla ve své době úplně novým útvarem. Autor temných příběhů uměl bouřlivě žít a poznal lásku hned k několika ženám. Jeho city se promítly i do jeho díla. Za své kritické články se smíchovský rodák ocitl několikrát před soudem a jednou i ve vězení.
Anarchistický buřič Fráňa Šrámek napsal vrcholné impresionistické drama Měsíc nad řekou. V inscenaci režírované Annou Petrželkovou jsou kladeny nadčasové existencionální otázky – lže nám mládí svými čarovnými slovy, nebo je to jediná pravdivá doba našeho života? V hlavní roli se představila Petra Staňková.
Ukázka nás seznamuje se vznikem oblíbeného románu Osudy dobrého vojáka Švejka a s leckdy kuriózními detaily z Haškova pobytu v Lipnici nad Sázavou. A jak to vlastně se Švejkem je? Je to skutečný idiot, nebo své bláznovství jen předstírá?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.