06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Eugen Brikcius je český filozof, básník a výtvarník. Pro některé je nesrozumitelný a jeho tvorba příliš neuchopitelná, pro jiné je naopak ikonou hrdinského života, počínaje jeho podpisem Charty 77 až po dnešní dobu, kdy nepřestává bojovat proti omezování lidských svobod, proti nevzdělanosti a diktátu materiálního světa.
Literární vědec Jiří Koten vysvětluje, proč je Milan Kundera pro mnohé literární kritiky kontroverzním spisovatelem, ale také, co jeho tvorbě vysloužilo výsadní postavení nejen v české literatuře.
Hašek nebyl nikdy troškař. Na účastníka památné bitvy u Zborova byly vydány dokonce dva zatykače. Tato skutečnost jako kdyby předznamenávala vývoj politických názorů Jaroslava Haška na sklonku první světové války a v době poválečné... Z československých legií až do bolševické Rudé armády směřovala ruská cesta Jaroslava Haška. Jaké bylo jeho působení v Rusku?
83 let po smrti Franze Kafky dostali čeští čtenáři dárek v podobě dokončené ediční řady jeho děl. Stalo se tak zásluhou Centra Franze Kafky. Jeho tehdejší ředitelka Markéta Mališová a spisovatel Arnošt Lustig v rozhovoru přibližují některé aspekty vydávání Kafkových knih v češtině.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.