06:14
Roku 1856 umírá Karel Havlíček Borovský. Ukázka z minisérie Božena zachycuje jeho pohřeb, který se stal jakousi manifestací vlastenectví. Jako takřka každý vlastenecký projev v 50. letech 19. století se i rozloučení s Havlíčkem dělo za bedlivé pozornosti tajné policie. Pohřeb organizoval Josef Němec, který byl následně potrestán osmidenním vězením...
Proč Božena Němcová svým životem ve své době tolik vyčnívala? V 1. polovině 19. století existovala poměrně přesná pravidla, co se od ženy a manželky očekává. Němcová se ale chovala úplně jinak, proto bylo její okolí včetně manžela tak často pobouřeno jejím životním stylem. K postavení ženy ve společnosti 1. poloviny 19. století se vyjadřují scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková, odborný konzultant minisérie Tomáš Feřtek, historička Milena Lenderová a literární historik Milan Horký. Video obsahuje ukázky z minisérie Božena.
Charakteristickou aktivitou českých vlastenců byly vycházky do přírody, při kterých se debatovalo o jazykových, literárních, kulturních i politických otázkách. Pasáž z druhého dílu minisérie Božena ukazuje vycházku, při níž se vede debata o vztahu k Rusku. Tématem vášnivé rozpravy Tyla s Havlíčkem je Tylovo dílo Poslední Čech, dojde i na deklamování veršů, do kterého se zapojí také Němcová.
Literární historik Milan Horký, scenáristky minisérie Božena Martina Komárková a Hana Wlodarczyková a historička Milena Lenderová skládají dohromady střípky o mládí Boženy Němcové. Jejich úvahy jsou doplněny ukázkami z minisérie Božena.
Literární vědec Jiří Brabec se zamýšlí nad rozdílným přístupem ke čtení Kunderova Žertu v době jeho vydání a dnes. V následné diskusi zazní úvaha o možnosti Milana Kundery psát pod pseudonymem.
Zprávičky nám dnes představí Ljubu Štíplovou, českou scenáristku, spisovatelku a básnířku, autorku knížek pro děti. Její pseudonym zněl původně Miloš Štípl, což je jméno jejího manžela. Pod tímto pseudonymem psala například poutavé příběhy do Čtyřlístku. Seznamte se se spisovatelkou, která toho pro děti napsala spoustu a na vzdělávání dětí spolupracovala i s Českou televizí. Přes 40 let se věnovala dětské tvorbě a nejvíc ze všeho ji těšil právě zájem malých čtenářů a diváků.
Spisovatel Arnošt Lustig hovoří o tom, proč začal psát o době, kterou strávil v koncentračním táboře. Co má podle něj spisovatel společného s truhlářem? Podívejte se.
Státní cenu za literaturu pro rok 2022 obdržela Kateřina Tučková, a to podle poroty nejen za její poslední román Bílá voda, ale i za to, že její knihy podněcují k otevírání silných společenských a historických témat. Ve videu nám autorka více sdělí právě o svém románu Bílá voda. O tom, co ji vedlo k výběru tohoto tématu a jaký je její osobní vztah k církvi.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.