01:21
Věděli jste, kde pramení řeka Labe? V Krkonoších najdete symbolický pramen, ten skutečný je lidem nepřístupný. Stojí za to, navštívit kamennou stěnu s erby měst, kterými naše nejdelší řeka protéká. Než voda doteče do Severního moře, musí překonat trasu dlouhou více než 1000 km. Podívejte se v jedné minutě na tuto zajímavost.
Víte, jak se jmenuje naše nejdelší podzemní řeka? Poznejte 29 kilometrů dlouhou řeku Punkvu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Věděli jste, že údolí řeky Vydry patří k nejnavštěvovanějším místům Šumavy? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pod hladinou horské říčky bují čilý život. Horský siven je náročný na množství kyslíku, ale nevadí mu omezený přísun potravy. Je ozdobou místních vod, jedinou rybou, která se na horním Labi v současnosti trvale udrží.
Jak se vlastně maso dostane na náš talíř? Brďo se seznamuje s různými způsoby získávání masa v průběhu dějin. Z původních lovců se stali chovatelé hospodářských zvířat, která se porážejí na jatkách. Dozvíte se, jak se maso dělí podle druhů a dále zpracovává. Pro malé kuchaře je zde i návod na přípravu masitého pokrmu.
Věděli jste, co koniklec symbolizoval ve starém Řecku? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Hrobařík je poměrně velký brouk, barevně nápadný, a navíc užitečný. Někdy jej najdete také na hnijících houbách, kde loví larvy jiného hmyzu.
Pojďme se s klaunem Moudronosem podívat za zvířaty odjinud. Navštívíme zoologickou zahradu v Praze a uvidíme gorily, žirafy, ale i hady, želvy nebo koně. Zamyslíme se nad tím, jak můžeme zvířata chránit a proč jsou v našem světě důležitá.
Když se zraní člověk, může v klidu zajít k doktorovi, který ho ošetří. Jak je to ovšem se zraněnými zvířaty? Když se zraní v divočině, je to pro ně vážný problém. Výhodu mají ta zvířata, která žijí v zajetí, například v takové zoologické zahradě. Tam se umí postarat o různá zranění a zvířecím pacientům pomohou jejich zranění zvládnout.
Ukázka výskytu čápa bílého a základní informace o jeho potravě a hnízdění. V pasáži se představí také náš největší had – užovka stromová –, přičemž je zmíněna i zajímavost k její roli v medicíně.
Jak žijí ryby v zimě? Nevadí jim ledová voda? A co když voda zamrzne? Spí ryby přes zimu? Je možné, že se takové podmínky některým rybám líbí? Více nám poví náš odborník.
Věděli jste, že smrk ztepilý se udrží i v našich nejtěžších podmínkách? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Mrtvý luh, to nezní moc pozitivně, že? Jedná se o rašeliniště, které má až sedmimetrovou hloubku. Nachází se na Šumavě a najdete v něm tzv. umrlčí stromy. Podívejte se s námi, prostor je totiž návštěvníkům nepřístupný. V jedné minutě vám představíme malé zázraky naší flóry a fauny.
Chcete se dozvědět více o mravencích? Pojďte se podívat na „Mravenčí školu“ v pořadu Terčin svět. Podíváte se do obřího mraveniště a dozvíte se o způsobu života mravenců. Také se dozvíte, jak si mravence prohlédnout zblízka a neublížit mu přitom.
Věděli jste, jaký je rozdíl mezi jeřábem obecným a oskeruší? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku poznávat savce. Objevme jejich společné znaky. Poznáš některé savce podle zvuku? Ukažme si i kuriozity ze světa savců.
13 391
749
4 567
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.