11:45
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Čím se liší kyberšikana od šikany? Kyberšikana se odehrává na internetu, takže oběť před ní nemůže jen tak utéct. Kyberšikana souvisí i s kybergroomingem. Když po vás chce někdo odhalené fotky, hned ho nahlaste. Fotky nebo videa uveřejněné na internetu se nepovede nikdy vymazat. Svěř se rodičům nebo někomu, komu věříš. Hlavní je nebýt na to sám!
Toužíte se také seznámit se svým oblíbeným zpěvákem nebo youtuberem? A co když vám s ním cizí člověk nabízí tajné setkání za peníze? Jak se zachovat bezpečně?
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
Mleté maso na balkánský způsob – to je čevapčiči. Znáte rčení: „Jiný kraj, jiný mrav."? To platí i tady. V Bosně jako přílohu dostanete pečené brambory a v mase bude vonět fenykl, Bulhaři zase nedají dopustit na koření zvané čubrica. V Srbsku netvarují maso do podoby šišek, ale placiček. A co u nás? Víte to?
Kdo má oheň rád, měl by si také pozor dát. Co musíme dodržet, když si chceme venku rozdělat oheň? Kdy a kde se oheň nesmí za žádných okolností rozdělávat? A co udělat, když se staneme svědky požáru?
V tomto díle známého francouzského animovaného seriálu Byl jednou jeden život se podíváme, jak fungují neurony: malé buňky v našem těle, které přenáší informace. Dozvíme se, jak spolu mluví a co dělají. Vše je vysvětleno zábavně a názorně. A jak to v našem těle funguje?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.