01:30
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Literární historik Milan Horký se vyjadřuje k otázce, zda jsou knihy Boženy Němcové vyhledávány spíše ženami. Jeho vyjádření je orámováno ukázkami z filmového zpracování Divé Báry z roku 1949.
Chcete se dozvědět, co vedlo Boženu Němcovou k napsání známé knihy Babička? Co je v její knize podle skutečných vzpomínek malé Barunky a co je smyšlené? Dozvíte se, proč se se svým mužem Josefem Němcem stále stěhovali, jak se Božena stala spisovatelkou a jestli sláva a uznání přináší také bohatství.
Ukázka z Jiráskova dramatu Vojnarka přibližuje touhu po lásce hlavní hrdinky, která netuší, k jak tragickému konci její nový sňatek dospěje.
V pořadu Z očí do očí byl hostem Antonína Přidala český židovský spisovatel a publicista světového významu, autor celé řady děl s tématem holokaustu Arnošt Lustig, který mimo jiné hovořil o své Ceně Karla Čapka z pohledu učitele filmu, literatury a scenáristiky na univerzitě ve Washingtonu.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje českého básníka Lukáše Marvana. Autor hovoří o mnišském životě a o tom, jaký vliv má na něj psaní básní. V pasáži předčítá svou báseň Avátar a verše Jana Bendy.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.