10:22
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra vlády Přemysla Otakara II., jeho sňatková politika a úspěchy, ale i neshody s českou šlechtou a císařem, které nakonec vedly k jeho pádu.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Nejprve si přiřadíme k pojmům pranostika, přísloví a pořekadlo správnou definici a následovně se pokusíme doplnit chybějící slova v různých pořekadlech a příslovích.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Na základě příkladů si vysvětlíme správný zápis číslovek a dozvíme se, jak rozlišit jejich druhy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku používat předpony vy- a vý-. Na začátku vyluštěme rébusy. Objevme hrad ze 14. století. Pohrajme si s předponami a příponami a vymýšlejme různá slova. V tajuplném příběhu si zopakujme vyjmenovaná slova po V. Víte, co je to vyza a kavyl?
Pasáž popisuje tvoření a správnou formu zápisu některých zkratek.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku rozpoznat, kdy napsat na začátku slova i věty velké písmeno a kdy malé.
Pasáž na příkladech ukazuje pravidla psaní S a Z v předponách slov.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku, jaký je rozdíl mezi slovesy v určitém a v neurčitém tvaru. Začneme pantomimou, při které si slovesa budeme dramatizovat. Zjistíme, co je to infinitiv. V básničce Jiřího Žáčka budeme hledat slovesa a podtrhávat je.
Pasáž uvádí, jaké vidy existují v češtině, co vyjadřují a jak se tvoří. Dále jsou uvedeny příklady obouvidových sloves a sloves existujících jen v jednom vidu.
V devátém díle LOGOhrátek si nejprve zopakujeme slovní druhy z minulých dílů. Dozvíme se něco o nářečích z různých krajů České republiky. Poté se zaměříme na sousloví a tvoření vět. Zkusíme doplňovat neúplné věty a z náhodně zvolených slov poskládat větu tak, aby dávala smysl.
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá podmiňovacím způsobem, uvádí jeho různé tvary, kdy se používá a jak se v něm často chybuje.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.