06:49
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Znáte nějaké matematické kouzlo? Že ne? V dnešním dílu máte příležitost se dvě nová kouzla naučit. Tedy přesněji řečeno jde o triky, žádná magie. Zkuste to a pamatujte, že za každým kouzlením je schována logika a matematické přemýšlení.
V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s výpočty velikosti úhlů. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center. У цьому відео ви повторите, як розв’язувати завдання у kytах. Цикл «Не бійтеся математики» знімали у Magenta Experience Center.
Na typickém příkladu si velmi názorně ukážeme, jak řešit slovní úlohy o pohybu, v tomto případě za sebou, jak si zapsat údaje ze zadání, sestavit správně rovnici, jak ji jednoduše řešit, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Řada her, se kterými se běžně setkáváme, v sobě skrývá matematické prvky. Výsledek hry tedy není jen dílem náhody či štěstí, ale je v zásadní míře závislý na dovednosti jednotlivých hráčů. Ukážeme si, jak lze pro konkrétní hry najít nejlepší způsob, jak takovou hru hrát, tj. najít strategii, která zaručí šikovnému hráči vítězství.
Když děti učí telka! Pojďme s dětmi ze 3. ročníku pamětně sčítat a odčítat. Lenka Švimberská ukáže dětem české bankovky a společně si řeknou, jakými dalšími způsoby se dá platit. Které osobnosti jsou na našich bankovkách? To se také dozvíme. Počítat ale budeme s modely peněz. Jak je nakombinujeme, abychom zaplatili konkrétní sumu? Zkusíme počítat zpaměti?
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky odhadovat, měřit a převádět vzdálenosti. Procvičíte si dělení a násobení 10, 100, 1000, 10 000, 100 000. Odhadnete, kolik ujdou či ulétnou volně žijící živočichové?
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku zaokrouhlovat na desítky, stovky a tisíce. Helena Korfová začne svou hodinu rytmickým cvičením a pak už se vrhneme na zaokrouhlování. Zvládnete rovnou zaokrouhlovat výsledky příkladů malé násobilky? Zkuste si to s dětmi ve studiu. Naučíme se i zapisovat velká čísla, zopakujeme si názvy řádů i pravidla zaokrouhlování a vrhneme se na slovní úlohy. Zkusíte s dětmi zaokrouhlovat vzdálenost mezi městy?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku dělit se zbytkem. Nejprve vyřešíme slovní úlohu. Opravdová jablka budeme dělit mezi různý počet osob. Můžeme se pokaždé spravedlivě rozdělit, abychom měli všichni stejně?
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.