06:49
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Znáte nějaké matematické kouzlo? Že ne? V dnešním dílu máte příležitost se dvě nová kouzla naučit. Tedy přesněji řečeno jde o triky, žádná magie. Zkuste to a pamatujte, že za každým kouzlením je schována logika a matematické přemýšlení.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku rozlišovat sudá a lichá čísla. V této lekci budeme různě zkoumat vlastnosti sudých a lichých čísel při sčítání i odčítání.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Spolubydlící Bankovkovi vysvětlují, co je rozpočet, z jakých složek se skládá a jaké existují jeho typy: vyrovnaný, přebytkový a schodkový. Prostřednictvím krátkého příběhu ukazují, jak nečekané výdaje mohou ovlivnit finanční situaci a proč je důležité umět si sestavit osobní rozpočet.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku řešit slovní úlohy. Z čeho se slovní úloha skládá? Jakými postupy lze slovní úlohu řešit? A na co si dát při řešení pozor?
Poměr mezi velikostí elektrické síly, která drží pohromadě atomy, a silou gravitace, která drží pohromadě celý vesmír, vyjadřuje obrovské číslo. Můžeme ho zapsat jako deset na třicátou šestou. Má takové číslo nějaký krátký název? A jak s čísly, která jsou vyjádřena jako mocniny, počítáme?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. třídy sčítat a odčítat do 20. Začneme hrou na hledání čísel na zadaný výsledek. Následně budeme řešit, v jakém podlaží kdo bydlí, a počítat úlohy. Vše si podpoříme vizualizací.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.