20:05
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Když děti učí telka! Pojďme se společně s žáky 4. ročníku naučit převody jednotek. Budeme převádět jednotky délky, času, hmotnosti a objemu. Děti se naučí hravě používat převodníkové tabulky a vytvářet si vlastní úlohy na převody jednotek.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku násobit mimo obor násobilky. Nejdříve si zopakujeme násobení v oboru násobilky. Potom odvodíme, jakým způsobem budeme násobit deseti i mimo obor násobilky.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 4. ročníku číst čísla do milionu a orientovat se tak v dlouhé číselné řadě. Budeme hledat číslo hned před daným číslem nebo hned za ním. A kdy budeme potřebovat počítat s tak velkými čísly? Kde se s nimi potkáme?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku počítat 20. Do tabulky budeme skládat geometrické tvary, spočítáme je a porovnáme. O kolik více a o kolik méně je prvků?
Kájovi dělá problém zaokrouhlování čísel, a tak mu není jasné, proč mu z matematiky vychází dvojka. Naštěstí mu kamarádi vysvětlí, proč se čísla končící číslicí 5 zaokrouhlují směrem nahoru, i to, jak se zaokrouhluje na řád desítek, stovek a tisíců. S jejich pomocí Kája pochopí, že ne vždy potřebujeme znát přesná čísla a proč je lepší pracovat se zaokrouhlenými čísly.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku sčítat pomocí součtových trojúhelníků. Objevme s jejich pomocí princip sčítání. Jakou obtížnost těchto úloh zvládneme? Dokážeme vrátit i neposedy do svých polí?
13 191
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.