02:16
Student filozofické fakulty Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí na protest proti potlačování svobod, vůči kterému začínala být československá veřejnost pasivní. Dokument mimo jiné obsahuje reflexi Palachova činu v očích Václava Havla a Tomáše Halíka.
Po srpnu roku 1968 nastává v Československu období normalizace, během kterého dochází k represivním opatřením. Jak to u nás vypadalo a kdo byl Jan Palach?
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Na začátku roku 1969 se na Václavském náměstí v Praze upálil student Filosofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach. Podívejte se na rekonstrukci posledních hodin jeho života.
Pasáž seznamuje s osobností jednoho z mužů 28. října, Jiřího Stříbrného, který byl mimo jiné významným politikem už za dob monarchie. Za svého života byl i několikrát vězněn, což mu ale pomohlo dostat se do role mučedníka a získat tak silnější vliv.
Jak a čím lze charakterizovat českou (resp. československou) politickou pravici? Nepozapomněli jsme na ni? A nespojujeme si ji automaticky spíše s fašismem? O postavení a vývoji české politické pravice ve 20. století si více poslechneme v pořadu Historie.cs.
V březnu 1939 byl na území Čech a Moravy zřízen protektorát, tedy ochrana našeho území Německem. Až při nástupu Reinharda Heydricha ale dostala tato "ochrana" své bližší podoby.
Bitva na Bílé hoře se stala symbolem osudové bitvy nejen své doby. Ve skutečnosti to byla spíše větší šarvátka, která navíc proběhla v čase, kdy se už většinou nebojovalo (v listopadu), a kterou podle legendy rozhodl jeden jediný člověk, respektive jeho slova. Byl to karmelitánský mnich jménem Dominik à Jesu Maria. Jak se to stalo?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.