04:18
Student filozofické fakulty Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí na protest proti potlačování svobod, vůči kterému začínala být československá veřejnost pasivní. Dokument mimo jiné obsahuje reflexi Palachova činu v očích Václava Havla a Tomáše Halíka.
Po srpnu roku 1968 nastává v Československu období normalizace, během kterého dochází k represivním opatřením. Jak to u nás vypadalo a kdo byl Jan Palach?
Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak může vypadat pokus o ovlivnění názoru lidí ze strany státního aparátu. Tím příkladem je smrt Jana Palacha. Režim tuto očividnou oběť popřít nemohl, vytvořil proto alespoň prostřednictvím dezinformace alternativní historii. Psycholog nám následně vysvětlí, jaký typ lidí podléhá ovlivňování a manipulaci nejčastěji.
Hrob člověka je posledním místem jeho odpočinku a všichni známe výraz „odpočívej v pokoji“. Janu Palachovi komunistický režim pokoje nedopřál. Jaké byly osudy jeho ostatků?
Studenta Jana Zajíce hluboce zasáhl čin Jana Palacha. Dokonce se zúčastnil hladovky, kterou drželi studenti na Václavském náměstí po Palachově aktu. Po jejím rozehnání v něm podle pamětníků uzrálo rozhodnutí navázat na Palacha a vytvořit tak řadu lidských pochodní, o níž Jan Palach psal ve svých posledních dopisech. Dne 25. února 1969 se tak stal „pochodní číslo 2.“ Byla jeho oběť zbytečná?
V ukázce z dokumentu Národní očista uslyšíte názory odborníků na „spravedlivost" poválečné retribuce, v rámci které bylo obviněno 180 tisíc lidí, 30 tisíc bylo odsouzeno, 741 obviněných bylo odsouzeno na doživotí a 713 si vyslechlo rozsudek smrti, který na nich byl vykonán.
Tvorba filmových plakátů je fascinující proces, který spojuje umění a design. Plakát musí nejen zaujmout, ale také vystihnout podstatu filmu a přitáhnout diváky. Jak vypadala tvorba filmových plakátů na počátku jejich historie? A proč byste si měli zapamatovat jméno Zdeněk Ziegler?
Představení postoje české politické reprezentace v prvních letech I. světové války, formování domácího odboje a přínos Sokola. Pasáž ukazuje i rozdílný postoj Aloise Rašína a Karla Kramáře včetně jeho vztahu k zahraniční akci vedené T. G. Masarykem.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.