01:38
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Krátký animovaný cyklus pro děti o státech Evropy. V tomto díle se diváci seznámí s Českou republikou. Video je vhodné také jako doplňková aktivita pro výuku češtiny pro cizince. Žáci se seznámí se základními údaji o České republice. Video spadá do širšího okruhu vidií, které se zaměřují na život v České republice, její historii, kulturu a zvyky.
Věděli byste, kde v České republice hledat Horňácko? Tvoří je jen deset obcí a obyvatel zde není mnoho. Podívejte se, jak se svými poddanými zacházela hraběnka Anna Kateřina, která zde vládla v 17. století.
Bylo založeno českými vlastenci v polovině devatenáctého století. Na jeho stavbu se tehdy složil celý národ, od bohatých šlechticů, až po obyčejné lidi. Poprvé se zde hrála opera Dalibor od Bedřicha Smetany. Dva měsíce po otevření divadlo zachvátil požár střechy a oprava trvala další dva roky. Věděli byste, o které významné české divadlo se jedná? Pokud jste odpověděli „Národní divadlo v Praze“, tak máte samozřejmě pravdu. A ve videu se dozvíte spoustu dalších zajímavostí.
Vydejte se s námi pěšky na mytickou horu Blaník, kde sídlí bájní blaničtí rytíři. Prozkoumáme Boubínský prales, zdoláme nejvyšší horu Moravy Praděd a v Adršpachu navštívíme největší skalní město u nás. A na závěr si necháme symbol Liberce a jednu z unikátních staveb v Česku na Ještědu.
Prostřednictvím vyprávění 116letého pradědečka se společně i s jeho pravnoučaty vypravíte po stopách Tomáše Bati. Tomáš Baťa byl nazýván "králem obuvi". Vymyslel spoustu novinek ve světě výroby bot. Byl to úspěšný český podnikatel, který se zasloužil o rozkvět města Zlín. Jeho pobočky a prodejny bot byly po celém světě. Jaký Tomáš Baťa byl? To vám pradědeček poodhalí ve svém vypravování.
Věděli jste, že v západních Čechách existuje místo, které působí jako z jiného světa? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
12 692
703
4 235
1 150
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.