02:10
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Víte, proč se Chodsku říká Chodsko? Tenhle kout naší země má velmi zajímavou historii a jeho obyvatelé byli pro bezpečnost Českého království naprosto zásadní. Tedy na nějaký čas. I přes svou statečnost nakonec Chodové o své výsady přišli.
Toulavá kamera nám představí Kokořínsko. Naše putování začneme v Mělníku, v jedné z nejzajímavějších kostnic, v níž byly uloženy ostatky více než deseti tisíc lidí. Pokračovat budeme přes skalní byty až po hrad Kokořín. Znáte Cinibulkovu stezku?
Astronom, politik, vědec a největší osobnost Slovenska Milan Rastislav Štefánik nám spolu s Tomášem G. Masarykem zajistili vznik Československa. Co však víme o jeho životě? Není od věci si pár informací o této významné postavě našich dějin připomenout.
Král z hradu Chropyně měl velkou zálibu v jídle a hodování. Proč vyhnal svou ženu, která čekala děťátko? Podle čeho narozené dítě dostalo jméno? A kdy ho podle pověsti můžeme čekat? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Animovaný cyklus hravou formou seznamuje s Prahou, hlavním městem České republiky. Krátký úvod seznámí s hranicemi naší vlasti a rozdělením ČR na Čechy, Moravu a Slezsko a na jednotlivé kraje. Následuje ucelený pohled na Prahu: její poloha, sídlo vlády a prezidenta, části Prahy, budovy a památky, městská zeleň, bydlení, doprava atd.
Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.
Pojďme se společně podívat na životní příběh našeho známého vynálezce a elektrotechnika Františka Křižíka. Když ho jako malého osvítila kometa, zjistil, že chce přinést světlo všem lidem. A svůj sen si splnil. Sestrojil světelnou fontánu, která svítí díky obloukovým lampám, a na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži získal zlatou medaili. Věřil, že věda spojuje lidi i národy.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Karl von Frisch celý život věnoval zkoumání včel. Co vše o včelách zjistil? A za který svůj objev dostal Nobelovu cenu? Pojďte to s námi zjistit.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.