01:03
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme píseň: My tři králové.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Ke každému svátku patří nějaký slavnostní pokrm. Ve Francii na oslavu svátku Tří králů pečou koláč, ve kterém je zapečená figurka. Ten, kdo ji najde, může si celý den hrát na krále nebo na královnu. Tradice vznikla na dvoře Ludvíka XIV.
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
Pojďme se společně podívat na video o dějinách evoluce, které znamenají také dějiny neustálého boje. Boj tady byl už od pradávna. V přírodě každý malý i velký musí přežít. Zvířata vždy bojovala o potravu, ale také o to, aby se sama nestala potravou. Jak na to reaguje evoluce? Jaké jsou důvody pro to, že máme tendenci rozdělovat své okolí na my a oni?
Po nástupu Ferdinanda II. na trůn a omezení náboženské svobody vrcholí napětí mezi Habsburky a českými stavy. Roku 1620 pak dochází k rozhodující bitvě na Bílé hoře.
Kamera je dnes součástí každého chytrého telefonu a bereme ji jako samozřejmost. Kromě natáčení filmů ji využíváme například při hlídání objektů, monitorování dopravní situace nebo třeba při přímých přenosech ze sportovních utkání a významných událostí. Úplným počátkem éry české kinematografie nás provede její průkopník Jan Kříženecký.
Pojďme se společně podívat na video o tom, že smrt patří k životu. Z našeho lidského pohledu je život velmi dlouhý a dá se v něm stihnout cokoliv. Všechno, co žije, ale také jednou umře. Snažit se vyhnout smrti by bylo pošetilé. Opotřebované tělo prostě přestane fungovat a to je konec. A co se děje po smrti? Co si myslíte vy?
Pojďme se společně podívat, jak celý svět postupně vítal příchod nového roku. Většina světových metropolí uspořádala tradiční ohňostroje. Na velkolepé ohňostroje si potrpí i státy jihovýchodní Asie, tradicí jsou v Číně, na Tchaj-wanu, ve Vietnamu nebo v Thajsku. Novoroční oslavy se konaly samozřejmě i v mnoha evropských městech. Londýn vítal nový rok tradičně zvony Big Benu.
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Kdo nechtěl být jako malý popelářem? Zajezdit si na stupínku kukavozu a zvládnout nakládku a vykládku popelnic? Jenže být popelářem je poměrně náročná profese, která s sebou nese také určitou zodpovědnost. Za co? Co všechno profese popeláře obnáší, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku, jak se slaví Velikonoce ve Velké Británii, a zopakujme si u toho typická velikonoční slovíčka. Společně si také vyrobíme barevný velikonoční klobouček.
Pořad o rozlišování pohlaví u lidí i zvířat. Jaké znaky jsou typické pro holku a jaké pro kluka? Vztahy mezi samci a samicemi existují i v přírodě.
Etiketa je také o tom být připravený předem na různé neobvyklé situace. Cestování letadlem k nim rozhodně patří. Pravidla přepravy stanovuje letecká společnost a je dobré je znát předem. Víte, jak velké zavazadlo si můžete vzít na palubu? Co v něm rozhodně nesmí být?
Hledání odpovědi na otázku, co nám mohou povědět staré předměty, nalezené třeba u babičky. Ve videu se zamýšlí, proč a jak se dříve předávaly tradiční dovednosti.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.