01:58
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Napadlo by vás, jak si z opadaných listů vyrobit krásnou podzimní výzdobu? Možností je určitě více a my se ve videu podíváme, jak jednoduché může být zdobení listů pomocí permanentní fixy. Potřebovat budete jen list, bílý a černý fix. A můžete se pustit do práce.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická?
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Čertova stěna. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Prodaná nevěsta. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Poslechněme si a zazpívejme si loupežnickou píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Je plná napětí a loupežnického počínání, se kterým rozhodně nemůžeme souhlasit. Jistě všichni víte, ve které pohádce jsme mohli píseň z roku 1997 slyšet.
Máte radši malbu konkrétní nebo abstraktní? Vojtěch Preissig maloval obojí. Ilustroval dokonce i známou dětskou knížku Broučci.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že se postavičky nebo věci ve filmu hýbají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
9 585
371
2 037
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.