01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si a naučme se píseň Prší od dvojice Svěrák, Uhlíř. Co s sebou kromě vody déšť přináší? Říká se, že když prší, rostou houby a bolí klouby. Je tomu opravdu tak?
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s dechovými a strunnými nástroji. To celé v českém a anglickém jazyce.
Pojďte s námi objevit, jak učit hudebku jinak. Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s perkusemi, rytmikou a improvizací. To celé v českém a anglickém jazyce.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Stromy nám připomíná krásu stromů, které rostou na stejné Zemi, jako my. Oslavme touto písní všechny naše oblíbené stromy. Znáte nějaký památný strom? Jaké stromy rostou v blízkosti vašich domovů? A máte nějaký oblíbený?
Toyen se ve skutečnosti jmenovala Marie Čermínová. Toto jméno však nepoužívala. Začala studovat malbu a figurální kresbu, ale obsah učiva se jí zdál zastaralý, proto ze studií odešla. Chtěla svobodu a dokonce chodila oblečena většinou do pánských šatů. To v té době vyžadovalo velkou odvahu. Patřila jako jediná žena do uměleckého svazu Devětsil. Odvaha jí nechyběla ani v Paříži, kde se mezi umělci také prosadila. Stala se významnou představitelkou surrealismu.
Zprávičky speciál jsou věnované animovaným filmům u příležitosti Dne české animace. Vypravíme se do Muzea Karla Zemana a dozvíme se, jakými animačními technikami se animované filmy mohou vyrábět. A také to, jak si můžete jednoduchou animaci sami vyzkoušet za pomoci mobilního telefonu.
Myslíte si, že zvířata v zoo nemůžou tvořit umělecká díla, která by si někdo koupil? O opaku vás přesvědčí krátké video, kde zjistíte, že tvorba není tak náročná, a třeba bude inspirovat i vás.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, aby loutky ve filmu létaly. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.