01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Vlčí máky popisuje krásu žen a máků. Vlčí máky, vlčí máky, choulostivé na omak. Taková jsi, lásko, taky, jako mák, jako mák. Znáte rozdíl mezi barokem a rokokem? A empírem a secesí?
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo ukážou, jak pracovat s ,,emocemi" hudebních nástrojů, jak si zatancovat podle výšky tónů a jak rozpoznat noty C a E. Představíme si také hudební nástroj piano spolu s jedním z největších jazzových pianistů Herbiem Hancockem a jeho skladbou "Melounový pán". To celé v českém a anglickém jazyce.
Lidová hudba v sobě nese jistou nadčasovost. Jak ale ovlivnila moderní hudební styly 20. století? U kterých našich hudebníků lze rozpoznat inspirační vlivy lidové hudby? O tom, co fascinuje představitele jazzu, rocku a popu na lidové hudbě, se více dozvíme v pořadu Historie.cs.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Že slunce vyjde každé ráno, je nám nejenom všem jasné, je to i statisticky dokázáno. V písni si společně zazpíváme o stejnojmenné vědě. A i když vypadá, že je velmi nudná, písnička nás přesvědčí o opaku. Víte, v které pohádce se tato písnička objevila?
Animovaný film je druh filmu, který je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, aby voda ve filmu tekla. Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že se postavičky nebo věci ve filmu hýbají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Na výrobu filmového pásu a promítačky budete potřebovat pás papíru, manikúrní nůžtičky, tužku, zalamovací nůž neboli řezák, nůžky, papírovou krabičku, barevné a černý fix, průhlednou lepicí pásku a roličky od alobalu či papírových utěrek. Máte to? Tak pojďme na to! Podívejte se, jak si poměrně snadno můžeme vyrobit promítací přístroj. Víte, kdy a jak vznikl první kinematograf? Čeká nás spousta zábavy!
Vánoce se kvapem blíží a jedna z možností, jak potěšit a překvapit své blízké, je vyrobit si vlastní vánoční papír. Ptáte se jak na to? Jednoduchý návod vám dají naši Šikulové. Potřebovat budete jen tenký papír, tekutou barvu, misku, štětce, kousek houbičky a disperzní lepidlo. Zjistíte, že vyrobit si svůj vlastní originální balicí papír na dárky není nic těžkého.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.