02:33
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Prodaná nevěsta. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Ta by uspala kromě mravenečka a slunce i pořádného dospěláka. Ale pokud nás ukolébavka neuspí, dozvíme se něco málo ze života lesních mravenců. Alespoň to, co si o nich myslíme my lidé.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého hudebního skladatele Jana Jakuba Ryby, který byl svojí genialitou srovnatelný s mnoha světovými hudebními skladateli. Za svůj velmi krátký život napsal 1500 skladeb, nám se jich ale dochovalo pouze 600. Nejznámější z nich je Česká mše vánoční, která pojednává o narození Ježíška a příchodu pastýřů.
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Dozvíme se v písni Skálo, skálo, proč je lásky málo? Ve které pohádce jsme tuto píseň mohli slyšet? Jsme chytří nebo nám Honza napoví? Zazpívejme si společně!
Poslechněme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. V písni Alchymisti se zpívá o tom, jak do Prahy přišli alchymisté a co všechno uměli. Podařilo se jim alespoň v písni vyrobit zlato? Zazpívejme si s nimi!
Pojďme se společně podívat na život a dílo Giacoma Pucciniho. Pocházel z italské rodiny z Toskánska, kde se již několik generací dědilo povolání kostelního varhaníka. Hudební vzdělání získal Giacomo na milánské konzervatoři. Tento král italské opery je autorem slavných děl, jako jsou například Tosca, Turandot, Madame Butterfly a mnoho dalších.
Mladí ladí dětem prostřednictvím metody Timbalooloo žáky seznámí s africkou hudbou, poví jim legendu o hudebním nástroji balafonu (africký xylofon) a zopakují si písně z předchozího dílu. To celé v českém a anglickém jazyce.
Pojďme si společně poslechnout a třeba i zazpívat známou českou lidovou píseň Skákal pes přes oves. Jan Maxián a Jitka Molavcová vám ji zazpívají také jako Rock´n Roll nebo tango. Na piano bude hrát Jan Maxián.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.