01:58
Pořad Zpívánky si nejspíš pamatujete ze svého vlastního dětství i vy. Také děti, které se narodily v jednadvacátém století, se mohou seznámit s lidovými písněmi, zvyky, tradicemi a způsobem života, který naši předkové žili. V krátkých příbězích představíme písničky i dobový kontext, ve kterém vznikly. V tomto díle se naučíme Bude zima, bude mráz.
Písnička kapely Chinaski nás naladí na zimní období. K zimě patří sněhulák, který si chce zimu také užít. Tak ho nebourejte a užijte si s ním legraci.
Zazpívejme si společně píseň o sněhové vločce a zároveň se nechme inspirovat, jakými způsoby si můžeme sami nejen vločku vyrobit domů jako dekoraci. Např. vystřihnout z papíru nebo vytvořit z jiných materiálů.
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Děti z Wifiny nám představí hudební styl indie rock. Co to vlastně je? Co znamená název indie rock? Jak moc je indie rock populární, čím je specifický a kde si ho můžeme poslechnout? To se zde dozvíme.
Nejznámější písní dvojice Svěrák a Uhlíř je určitě Není nutno. Zazpívejme si ji s nimi. Opravdu nemít prachy a zažít krachy nevadí? A jak je to s tím srdcem a nudou? Znáte pokračování písně? Vadí a nevadí vám stejné věci, o kterých se o zpívá v písničce?
Poslechněme si a zazpívejme si píseň Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Píseň Holubí dům nazpíval svým nezaměnitelným hlasem Jiří Schelinger. Přidejte se k němu! A co byste řekli? Kdepak asi najdeme holubí dům?
Pojďme si společně poslechnout píseň Jaká je voda a zjistíme, jakému nástroji se říká zlatý déšť. Píseň zazpívá Jitka Molavcová s Janem Maxiánem, který bude hrát na piano. Na tvorbě písně se podíleli hudebníci Jiří Pazour a textař Robin Král.
Večerníček z výtvarné dílny Zdeňka Smetany se vyznačuje poetickou vizuální stránkou. Skřítek Racochejl se poprvé ve večerníčku podle knihy Emila Šalouna objevil v roce 1997.
Na výrobu filmového pásu a promítačky budete potřebovat pás papíru, manikúrní nůžtičky, tužku, zalamovací nůž neboli řezák, nůžky, papírovou krabičku, barevné a černý fix, průhlednou lepicí pásku a roličky od alobalu či papírových utěrek. Máte to? Tak pojďme na to! Podívejte se, jak si poměrně snadno můžeme vyrobit promítací přístroj. Víte, kdy a jak vznikl první kinematograf? Čeká nás spousta zábavy!
Animovaný film je snímaný po jednotlivých fázích tak, aby se jeho přehráním plnou rychlostí vytvořil dojem plynulého pohybu. Tomuto způsobu rozpohybování se říká animace. Pomocí animace můžeme docílit toho, že se postavičky nebo věci ve filmu hýbají. Jak? Připravte si tužku, papír, jednoduché předměty, fotoaparát a vyzkoušejte si, jak se dělá animovaný film.
Pepík ševců naučí svého kocoura Mikeše chodit i mluvit a překvapí tím nejednoho člověka. První díl jedné z nejznámějších českých dětských knížek od Josefa Lady ve večerníčkové podobě.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.