01:58
Už jste někdy slyšeli pojem frotáž? Je to vlastně takový starší způsob kopírování. Stačí přiložit list papíru na plochý předmět, který nesmí být hladký, a můžete se pustit do kopírování. Ideálním předmětem je list ze stromu nebo mince, ale můžete i trochu zaexperimentovat a zkusit najít další předměty, které lze na frotáž použít. Potřebovat budete rámeček, kancelářský papír, listy, nůžky a voskovky.
Pojďme si společně namíchat barvy a podívat se, jaká barva se nazývá žonkylová. Pokud uvidíte něco bledě zlatožlutého, můžete to nazvat žonkylové. S různými barvami si můžete pohrát také doma a pozorovat barevné efekty, které tak vzniknou.
Když děti učí telka! Při vítání jara s dětmi a Karolínou Řepovou propojíme říkadlo, píseň a poslech skladby Tanec kuřátek ve skořápce v jednu činnost. Hudbu doprovodíme pohybem a jaro tu bude dříve, než se nadějeme. My si ho totiž přivoláme!
Napadlo by vás, jak si z opadaných listů vyrobit krásnou podzimní výzdobu? Možností je určitě více a my se ve videu podíváme, jak jednoduché může být zdobení listů pomocí permanentní fixy. Potřebovat budete jen list, bílý a černý fix. A můžete se pustit do práce.
Už jste byli někdy na výstavě, kde bylo abstraktní umění? Jak takové umění vypadá, co si pod ním můžeme představit a čím je abstrakce charakteristická?
Vydejme se společně do chumelenice a nechme na sebe padat vločky v podobě tónů písničky i obrázků se sněhovou tematikou. Poznáte, jakými různými způsoby děti ve videu svá výtvarná díla vytvořily? Nechte se inspirovat k tvorbě.
Pojďme se společně podívat na život a dílo Giacoma Pucciniho. Pocházel z italské rodiny z Toskánska, kde se již několik generací dědilo povolání kostelního varhaníka. Hudební vzdělání získal Giacomo na milánské konzervatoři. Tento král italské opery je autorem slavných děl, jako jsou například Tosca, Turandot, Madame Butterfly a mnoho dalších.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch, jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, která se dobře pamatuje, stejně jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Čertova stěna. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, zapamatovatelná jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Libuše. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery. Text je překládán do znakového jazyka.
Pojďme se společně podívat na život a dílo českého dirigenta Jaroslava Křičky. Tento hudebník učil na konzervatoři a přál si, aby se jeho hudba líbila hlavně dětem, proto byla jednoduchá a veselá. Jeho operní zpěvohra Ogaři je napsána přímo pro děti.
Zajímá vás umění? Zkusili jste si někdy vytvořit vlastní koláž nebo autoportrét? V dnešním videu se dozvíte, jak to šlo slavnému umělci Jiřímu Koláři a jaké vlastní techniky vymyslel.
Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO) má pomoci k jeho zachování. Podmínkou pro zápis do tohoto mezinárodního seznamu je předchozí zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR, zřízeného Ministerstvem kultury. K počátku roku 2020 čítal tento seznam 28 položek. Jednou z nich je i technologie výroby modrotisku, která je zapsána také na seznamu UNESCO. V čem tahle ojedinělá technika spočívá?
„Šikovnost rukou se mění v šikovnost myšlení.“ Slova J. A. Komenského jsou platná stále, proto je potřeba i v dnešní době rozvíjet manuální dovednosti žáků. Stačí dobrý nápad, nenáročné pomůcky a šikovné ruce. Podívejte se, jak můžeme pomocí tužky a papíru vyrobit pohyblivé obrázky.
9 525
362
2 014
843
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.