05:00
Některá zvířata spí celou zimu, třeba ježek nebo netopýr. Říká se jim praví zimní spáči. Dozvíte se, jakou péči ježkům nebo netopýrům poskytnou v záchranné stanici.
Jak může pomoci píšťalka? Děti se dozvědí, jak se příroda probouzí po zimě i to, že na jaře začíná zahradní výsev. Zároveň uvidí, jak píšťalka z prutů vrby dokáže zachránit život. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
V zimě živočichové strádají. My lidé jim můžeme pomáhat. Ukážeme si, jakým způsobem můžeme pomáhat v zimě přikrmovat ptáčky, veverky, srny i vodní ptáky. Vysvětlíme si, které krmivo není vhodné, s kým se můžeme o přikrmování poradit.
Drobní živočichové jsou všude kolem nás. Pojďme je společně poznat a zjistit o nich to nejdůležitější a nejzajímavější během pár minut. Řeč bude o klíšťatech, myších, mouchách, žížalách, krtcích, ježcích i hlemýždích.
Počasí na podzim bývá proměnlivé. To neodradí plastelínové postavičky Žížaláků, aby se radovali z barevné nadílky spadaného listí. Chtěli byste se stejně jako oni schovat pod barevnou hromadu? To asi nepůjde, ale můžete si spadané listy nasbírat, vytvářet z nich obrázky anebo si je obtisknout na plát z modelíny. Nechte se Žížaláky inspirovat k vytvoření vlastního plastelínového světa.
Pasáž ukazuje některé rostliny, které kvetou brzy na jaře. Zavádí diváky do míst, kde mohou najít bledule či vzácnou liliovitou rostlinu kandík psí zub. Součástí pořadu je i téma migrace žab na jaře a zajímavosti o jalovci.
Video ukazuje vzácné a nepůvodní rostliny katrán tatarský a mandloň nízkou. Ze zvířecí říše se představí vzácný tetřev hlušec, kterého je možné pozorovat na Šumavě. Ukázka zachycuje i důležitost ponechání srnčího mláděte na místě jeho nálezu s tím, že v okolí jsou jeho rodiče. Děti se také dozvědí, s jakými živočichy se mohou setkat v zámeckém parku Blatná.
Černé zvíře z podzemí, které navíc ničí zahrádky, to nemá s lidmi jednoduché. Krtci jsou přitom známkou zdravého ekosystému a jsou zákonem chránění. Na svůj život v podzemí jsou dokonale přizpůsobeni. Mají srst všemi směry a vynikající čich.
Pojďme se podívat za ovečkami na pastvu. Dozvíme se, od kolika ovcí se počítá stádo, jak se o ovečky starat a k čemu všemu můžou být ovce člověku užitečné. Ovce jsou chytré a dají se k lecčemus vycvičit. Také si povíme, jaký je rozdíl mezi pasáčkem ovcí a bačou. Zjistíme, co vše taková práce bači obnáší, a prozradíme si, co znamená, když se řekne žinčice.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
Chtěli byste se dozvědět, jak správně uskladnit vypěstovanou zeleninu? Video nám prozradí, jak uchovávat zeleninu z naší zahrádky třeba až do jara. Schovává se do sklepa i dýně a cuketa?
Na našem území ze zdárně rozmnožují druhy živočichů, které se sem dostali vlivem člověka. Proč jsou pro přirozený biotop ohrožením? Čím škodí přírodě nutrie nebo hlaváč černoústý?
Rostliny se dají rozmnožovat různými způsoby. Jedním z nich je „řízkování“. Pozor nemá to nic společného s oblíbeným jídlem. Snad jenom to, že se také řežou kousky. Uvidíte, jak správně postupovat při množení africké fialy. A vlastnoručně vypěstovaná kytička je ten nejkrásnější dárek, třeba pro maminku.
Terčin zvířecí svět nám představí různá brnění živočichů. Seznámí nás se zajímavostmi ulity, krunýřů a skořápek. A víte, že brněním živočichů se inspirovali i lidé?
V Terčině zvířecím světě si ukážete bydlení pro zvířata, která se nechovají doma, ale přesto se s nimi chcete kamarádit. O čem to mluvíme? Napadlo vás někdy vybudovat úl pro čmeláka, který si rozhodně zaslouží naši pomoc, nebo vytvořit na zahrádce hmyzí hotel? Co to je a k čemu to slouží? Inža vám všechno vysvětlí a ukáže, jak na to.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.