21:23
Jindřich Honzl zpracoval formou dramatické montáže korespondenci spisovatele Jana Nerudy a spisovatelky Karolíny Světlé. Autentické dopisy ilustrují nejen ducha doby, ale jsou také svědectvím o citech, cílech a myšlenkách dvou velkých osobností české literatury. Inscenace byla uvedena v roce 1972.
V roce 1821 měl dvaasedmdesátiletý Johann Wolfgang Goethe za sebou bohatý a obdivuhodný život. Jako uznávaný básník, dramatik, filozof i politik nabyl světové proslulosti. Při pobytu v Mariánských Lázních se potkal se sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow a…zamiloval se.
Novinář a spisovatel Jakub Arbes proslul svými romanety, která byla ve své době úplně novým útvarem. Autor temných příběhů uměl bouřlivě žít a poznal lásku hned k několika ženám. Jeho city se promítly i do jeho díla. Za své kritické články se smíchovský rodák ocitl několikrát před soudem a jednou i ve vězení.
Odvážný novinář, zábavný společník a oblíbený kumpán z kabaretu Montmartre Egon Erwin Kisch patří dodnes k neodmyslitelným postavám staré Prahy. Užíval si přízně mnoha obdivovatelek, ale jednu rodačku z Prahy skutečně a hluboce miloval.
Romantická povídka Boženy Němcové s prvky realismu V zámku a podzámčí ukazuje sociální rozdíly v české společnosti poloviny 19. století. V pasáži ze stejnojmenného filmu režiséra Ludvíka Ráži z roku 1981 ze závěru díla můžeme vidět přeměnu zbohatlické milostpaní, která po vyléčení z těžké nemoci začala dělat dobré skutky a pomáhala chudým.
Českého spisovatele, filozofa, literárního a divadelního kritika, libretistu (nejen) Prodané nevěsty, novináře a politika Karla Sabinu, kterého veřejnost v poslední třetině jeho života zatratila jako vlasteneckého zrádce a jehož jméno zmizelo z pultů českých knihkupectví, zasazuje do kontextu romantismu literární vědec Martin C. Putna.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se v české literatuře vymezila vůči dosavadním postupům tzv. Česká moderna. Patří k ní autoři jako Karel Hlaváček, Otokar Březina, Antonín Sova, Josef Svatopluk Machar a další. V pasáži je recitováno několik vybraných básní: Svou violu jsem naladil co možno nejhlouběji ze sbírky Pozdě k ránu Karla Hlaváčka, Motiv z Beethovena ze sbírky Tajemné dálky Otokara Březiny a báseň ze sbírky Poesie od Antonína Sovy. V čem se odlišují, na koho naopak navazují a čím jsou výjimeční?
Báseň od známého českého spisovatele a novináře Jana Nerudy je ukázkou pokrokového myšlení, kdy se projevuje autorův zájem o astronomii. Patrná je touha opustit planetu Zemi a vyrazit ke hvězdám, do neprobádaného vesmíru.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.