01:58
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Divadelní hra Lenky Lagronové „Jako břitva“ prezentuje Boženu Němcovou jako výjimečnou a ve své době nepochopenou ženu. Není lehké být první. Ukázka z divadelní hry uvozuje shrnující pohled na Boženu Němcovou a její místo v české literatuře.
V rozhovoru se spisovatelem a dramatikem Arnoštem Goldflamem se dozvíme, jakým způsobem píše své divadelní hry, co jej inspiruje k tvorbě a z jakého důvodu nedovolil změnit konec ve své divadelní hře Doma u Hitlerů, ze které uvidíme krátkou ukázku.
Miloš Urban je spisovatelem, kterého někteří vynášejí na piedestal, jiní ho zatracují. Napsal celou řadu próz, které se obtížně žánrově zařazují, i když na první pohled působí jako historický román nebo třeba horor. Urban je v českém prostředí často vnímán jako literární solitér. Video obsahuje vedle rozhovoru s autorem také představení jeho díla a pohledy literárních kritiků na něj.
Divadlo DISK uvádí divadelní hru podle románu Sestra od Jáchyma Topola. Hra je zaměřena na zachycení atmosféry 90. let minulého století. Představení připravili studenti čtvrtého ročníku DAMU v režii Kryštofa Krejčího.
Hra Příběhy obyčejného šílenství v režii Petra Zelenky představovala jistý zlom ve vývoji Dejvického divadla. Přispěla k tomu, že se o „Dejvickém" začalo mluvit jako o jistém pojmu. Ve videu si vyslechneme vzpomínky na vznik i inscenace, které jsou doplněny o ukázky z představení.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.