02:03
Literární vědec Jiří Trávníček hovoří o pohádkách, pohádkových zdrojích Boženy Němcové a pohádkových rysech jejího největšího díla: Babičky. Vyjadřuje se rovněž k otázce, proč jsou pohádky tak důležité pro vývoj člověka v dětském věku. Věděli jste, že pohádky jako žánr původně vůbec nebyly určené pro děti? A proč bychom měli dětem pohádky vyprávět?
Pohádky Boženy Němcové patří do zlatého fondu české literatury. Staly se námětem mnoha filmových zpracování. Ukázky z jednoho takového zpracování, pohádky Sedmero krkavců, provázejí debatu odborníků o této oblasti autorčiny tvorby, která je nejspíše nejpopulárnější částí jejího díla.
Literární vědci Jaroslava Janáčková a Ondřej Hausenblas se vyjadřují k osobnosti Boženy Němcové. Zazní zde i myšlenka, že Boženu Němcovou můžeme pochopit lépe než její současníci.. Protože ti mívali vůči její osobě různé výhrady, které z dnešního úhlu pohledu vypadají malicherně.
Pasáž z pořadu Jak se oslavovali čeští velikáni ukazuje, jak byla spisovatelka Božena Němcová připomínána při 135. výročí svého narození v roce 1955. Už tehdy byla babička vydána více než 220 krát.
V září 1939 Max Brod s manželkou opouští na poslední chvíli republiku. S sebou veze Kafkovy rukopisy. V napjaté atmosféře vlaku na cestě k hranicím ožívají vzpomínky na společnou cestu s Franzem Kafkou do Itálie, které ukazují slavné spisovatele jako mladé muže své doby s jejich radostmi a starostmi. V roce 1939 ty vzpomínky působí jako z jiného světa...
Co je to duch národa? V čem tkví jeho síla? Na otázku redaktora Československé televize Oty Nutze odpovídá v roce 1969 spisovatel Jiří Mucha. Zajímavé a v době svého vzniku neodvysílané zamyšlení syna malíře Alfonse Muchy o síle lidského ducha.
Hašek nebyl nikdy troškař. Na účastníka památné bitvy u Zborova byly vydány dokonce dva zatykače. Tato skutečnost jako kdyby předznamenávala vývoj politických názorů Jaroslava Haška na sklonku první světové války a v době poválečné... Z československých legií až do bolševické Rudé armády směřovala ruská cesta Jaroslava Haška. Jaké bylo jeho působení v Rusku?
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje známého českého básníka Pavla Šruta. Autor hovoří o proměnách svého psaní a o blízkém vztahu s Františkem Hrubínem. Také předčítá Hrubínovu báseň Romance pro křídlovku, bezejmenné verše Miroslava Fišmeistera a svou báseň O jistém N.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.