03:18
Ideologicky zabarvená dobová ukázka popisuje práci příslušníků Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Pohraničníci chránili zejména západní území českého pohraničí a měli ze zákona povoleno použít zbraň. Na toto území neměl nikdo jiný přístup. Dobová reportáž líčí příslušníky stráže jako hrdiny.
Jako by železná opona neexistovala. Propagandistická reportáž z roku 1960 popisuje bezproblémový a čilý mezinárodní provoz na hraničním přechodu mezi Československem a „Západním Německem“ v Rozvadově.
S Cyklodálkami (2024) zamíříme do Všerub v Českém lese. Tato lokalita sloužila jako falešná státní hranice při akci „Kámen", která představovala past na emigranty v poválečném Československu, jak nám popíše jeden z místních obyvatel. V závěru videa uvidíme skutečnou polohu hranice mezi Českem a Bavorskem.
Tendenční reportáž o vzniku Pohraniční stráže Sboru národní bezpečnosti. Hlavním úkolem stráže bylo sledovat pohyb osob okolo státní hranice. Soustavné budování železné opony pak začalo po vydání Zákona o ochraně státních hranic v roce 1951.
Video objasňuje strategický význam Plzně v době druhé světové války v rámci protektorátu a následky tohoto významu v podobě spojeneckého bombardování v závěru války. Ukázka také popisuje výhody, kterými se nacisté snažili zajistit poslušnost a pracovitost dělníků plzeňské Škodovky, jež v době války vyráběla zbraně. Video je složeno z výpovědí historiků a dobových záběrů a fotografií.
Podívejte se na vzpomínky pamětníků, kteří za druhé světové války nuceně opouštěli veřejný prostor protektorátu a směřovali do terezínského ghetta.
Ukázka ze seriálu České století se zaměřuje na postoje generálů k anexi Sudet a reakci Beneše. Generálové vytýkají Benešovi, že zamlčoval skutečnosti, Beneš se brání tím, že vědomí skutečného stavu věcí by na situaci nic nezměnilo, podle něj je beznadějná v každém případě. Generálové namítají, že Československo mělo za svá území bojovat.
Česká historie dodnes nemá ujasněno, jak nazývat události z února 1948. Pasáž hodnotí únorové události a poukazuje možnou neústavnost postupu prezidenta Edvarda Beneše.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.