Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
V pražském Toulcově dvoře oslavili Světový den mokřadů, který připadá na 2. února. Co to vlastně mokřad je a proč jsou mokřady důležité, se dozvíte ve Zprávičkách.
Unikátní 25. geopark UNESCO je Český ráj. Jde o jedinou oblast v ČR, která se může chlubit tímto označením. Na 700 čtverečních kilometrech můžeme vidět řadu přírodních unikátů, ale také archeologických památek. Nejznámější dominantou oblasti jsou Trosky, nezapomeňme ovšem také na Prachovské skály nebo Hruboskalsko.
Suťová pole a kamenná moře krkonošských hřbetů najdete na Luční hoře. A pak až ve Skandinávii nebo na Uralu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Polabskou černavu, tuto národní přírodní památku najdeme na Mělnicku, v údolní nivě říčky Pšovky. Černavy jsou plné unikátních květin, podívejte se s námi. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Bez písku se snad žádné dítě neobejde. A nejen dítě. Brďo zjišťuje, na co všechno se dá použít písek - a že je toho hodně. Zjistíme, kde se těží, jaká má těžba úskalí a jaké má písek složení. A také spousty dalších zajímavostí. Některé sporty se také hrají na písku. Víte které? A co je to pískovec či pískovna? Písek se používá k měření času i v přesýpacích hodinách. Dozvíte se mimo jiné to, jak si je sami vyrobit.
Jaký je rozdíl mezi uhlíkem a uhlím? Brďo se dozví, že uhlík je chemický prvek, který obsahují mnohé sloučeniny. I tělo člověka obsahuje uhlík! Tuha a diamant jsou dokonce dost blízcí příbuzní. Radiouhlíkovou metodu používají archeologové při zjišťování stáří nalezených předmětů, aktivní uhlí nám zase pomáhá při žaludeční nevolnosti a dřevěné uhlí při grilování.
Věděli jste, že na Broumovsku najdete stolové hory? Mořské dno z prvohor tu vytvořilo monumentální skalní útesy. Navštivte s námi Ostaš a Kočičí hory v jedné minutě.
Pojďme se společně podívat na video s bongem. Je to tajemné a magické zvíře, které žije v pralesích. Je velmi tiché a plaché. Je to největší pralesní antilopa, která má deset až dvanáct pruhů na boku a na hřbetě má dlouhý hřebínek až k ocásku.
Strava starých Egypťanů byla opravdu pestrá. Úrodné údolí kolem Nilu poskytovalo vždy dostatek jídla i pití. Luštěniny, zelenina, ovoce, chléb, koláče, ale i ryby, drůbež a hovězí. Znali i příznivé účinky cibule a česneku na lidské zdraví. Vzácně si také pochutnali na koze či ovci.
Sloni jsou ohroženým druhem a mají i svůj mezinárodní den. Ten upozorňuje na důležitost jejich ochrany. Jak osiřelým slůňatům pomáhají v Keni, se dozvíte ve Zprávičkách.
Pojďme se společné podívat na video, jak se pečuje o lvy a o cestě do Keni. Péče o lvy je velmi náročná, musíte stále dohlížet na to, aby žili v čistém prostředí a kromě krmení je musíte stále hlídat, aby neutekli. Mohli by někomu ublížit.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.