Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Velká artézská pánev je největší na světě a obsahuje přes 3 000 přírodních studní. Kde se tam vzaly a co způsobuje jejich vyvěrání? A jak zde fungují uměle navrtané studny?
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Tentokrát budeme přebírat zrníčka. Nebojte se, nepůjde o žádný trest , ale o přípravu rýže. Bez ní by nejlidnatější část Země zemřela hlady. Prozradíme vám, odkud rýže pochází a jaké jsou její druhy. Co mají nejradši v Indii a co v Číně? A co pro rýži udělali američtí vědci?
Pokuste se podle nápovědy uhodnout, o kterého exotického živočicha se jedná. Je to "Středoameričan", který se svléká z kůže a může dorůst do délky až 2 metry. Už víte? Přesvědčte se o správné odpovědi ve videu.
O větru většinou nepřemýšlíme a přitom může být užitečný, ale i nebezpečný. Jak vlastně vzniká? Jak a proč ho lidé sledují a měří? A k čemu může sloužit?
„Co je pro Čechy ráj?“ To zjistíte s našimi medvědy, protože do Českého ráje se s nimi právě teď můžete vydat. Uvidíte, jak se dříve bydlelo ve skalních bytech. V Drábských světničkách býval dřevěný hrad, který měl vytesaných 30 místností ve skále. Navštívíte hrad Valečov opředený pověstí o zlaťácích a nepřehlédnutený symbol Českého ráje – Trosky. Stejně významným místem je i hrad Kost. Dozvíte se, proč se mu tak říká.
Brďo zkoumá výrobky ze železa. Podíváme se, jak se železo vyrábí a k čemu se používá. Brďův kamarád trpaslík nám řekne, kolik železa je v lidském těle, zda máme svaly ze železa a komu se říká železný muž. Víte, jestli magnet přitahuje výrobky ze železa? Prozkoumejte to jako Brďo.
Věděli jste, že krajinu na sever od Jeseníků vymodeloval ledovec? V jedné minutě vám představíme zázraky flory a fauny naší přírody.
V tomto díle seriálu Můj dědeček zálesák se Eda učí nejen zavazovat tkaničky, ale také poznává původ suchého zipu, jeho vynálezce se inspiroval přírodními procesy. Díl je skvělým úvodem do diskuzí o tom, jak příroda ovlivnila vědecké objevy. Navíc seznamuje s různými uzly, jako je dračí nebo liščí smyčka, a s jejich praktickým využitím.
Wifina nám v tomto díle představí města, ale nebudou ledajaká. Česká skalní města patří mezi přírodní unikáty. Nikde ve světě totiž neexistuje tolik různých skalních měst na tak malém území. Zatímco u nás můžete vidět výhradně pískovcová skalní města, například na Korsice byste našli žulová a v Číně, Thajsku nebo na Kubě zase vápencová.
V nejvýchodnější části Českého středohoří najdeme Bobří potok. Ten tvoří obří vodopád. Projděte se s námi Bobří soutěskou. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďme se společně s kamerou zatoulat do přírodní rezervace a navštivme Klokočské skály. Archeologické výzkumy ukazují, že osídlení zde bylo již v době bronzové. Dokonce zde byly nalezeny stáje menšího dobytka. Projít se můžeme unikátní Tichou stezkou, která je upravena pro neslyšící i nevidomé. Cesta nás zavede až na hrad Rotštejn, který rozhodně stojí za návštěvu.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.