Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky naplánovat rodinný výlet podle zálib jejích členů. Zkuste s námi vyhledávat zajímavá místa na internetu a přiřazovat je do mapy ČR.
Mokřady patří mezi nejvýznamnější, ale zároveň nejohroženější biotopy. Vznikají přirozeně, ale mohou být i budovány uměle člověkem. Tvoří přirozený přechod mezi suchozemskými a vodními ekosystémy. Proč jsou mokřady důležité a co v nich roste a žije, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
V tomto díle seriálu Můj dědeček zálesák se Eda učí nejen zavazovat tkaničky, ale také poznává původ suchého zipu, jeho vynálezce se inspiroval přírodními procesy. Díl je skvělým úvodem do diskuzí o tom, jak příroda ovlivnila vědecké objevy. Navíc seznamuje s různými uzly, jako je dračí nebo liščí smyčka, a s jejich praktickým využitím.
Poslední úsek živé velké řeky začíná u Bohumína a končí u soutoku Odry s Olší. Říká se mu také česká Amazonka. Jedná se meandry řeky Odry, které jsou přírodní památkou. Nachází se zde štěrkové lavice a velmi pestrý ekosystém. Tento přírodní unikát rozhodně stojí za pozornost.
Halloween je oblíbený svátek nejen v USA. Mexičané ho slaví velikým karnevalem, ve kterém kráčí Dáma smrti a Pán podsvětí. Při tom ohlodávají marcipánové lebky. Kdo je Krvavá Mary? Jak slaví Halloween v Japonsku? Co znamená, když na Halloween spatříte pavouka?
Aby v přírodě vše fungovalo, je potřeba ji udržovat čistou. Moře jsou ale plná odpadků. Jejich čištění je finančně náročné a sítě chytaly kromě odpadků i mořské živočichy. Mladý Holanďan přišel s novým řešením. Podívejte se, jak se jeho prototyp na čištění moří testuje.
Máte rádi štrúdl? Skvělý moučník se peče z listového těsta, ale dají se z něj udělat i slané šátečky s hruškou a hermelínem. Dozvíte se, že spousta moučníků z listového těsta se peče na slano, hlavně ve střední Asii. Ale třeba Řekové milují svou sladkou ořechovou baklavu, která chutná lidem na celém světě.
Chytrý jako opice se neříká nadarmo. Takový kočkodan žije v tlupách a je tak chytrý, že si s ostatními předává informace o blížícím se nebezpečí. Ve městech kočkodani lidem dokážou dost znepříjemnit život. Lezou do aut, očešou jim úrodu ovoce. Ale zato v přírodě je na ně radost pohledět. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
Proč jsou zoologické zahrady důležité, jaký je jejich smysl? Nejde jen o to ukazovat lidem výběhy s různými zvířaty. Kromě účelu rekreačního probíhá v zoo vzdělávání, výzkum, ochrana druhů, jejich zachování a chov samotný. Často je to i jediný způsob, jak udržet nějaký živočišný druh na Zemi. Zoo Praha se angažuje například v ochraně užovky podplamaté nebo zubrů evropských.
Terčin zvířecí svět a její zoohádanka nám představí živočicha, který žije ve vodě, má oči jako periskopy a je to hladinovka čtyřoká, která má oči vodorovně rozdělené.
Tématem pořadu je Tanzanie, jedna ze zemí východní Afriky, kde mohou turisté v národních parcích stále ještě vidět typickou zvířenu safari.
Epizoda ukazuje záběry selat prasete divokého a během zimních měsíců dokrmovaných ptáků. Z rostlin jsou v epizodě představeny „doutníky“ v podobě orobince širolistého, který hojně porůstá břehové zóny rybníků. Dále je vysvětleno, proč kopřivy žahají a jaké je a bylo jejich využití například při výrobě lan a ve staročeské kuchyni pro přípravu velikonoční nádivky. Ukázány jsou i červené malvice skalníku poléhavého, který pochází z jihovýchodní Asie.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.