Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Velké předělové pohoří je oblastí předělu toků směřujích na východ a jih do oceánů i nížin a pánví ve vnitrozemí. Jakým způsobem Australané proměnili poušť v nejúrodnější australskou oblast? A jaká je zde typická fauna?
Posvátná řeka Ganga láká mnoho návštěvníků, kteří putují až k jejímu prameni. Jak řeka Ganga pramení a jak vypadá krajina kolem ní? A jak žijí kolem řeky místní obyvatelé i svatí muži?
Toulavá kamera nám představí Kokořínsko. Naše putování začneme v Mělníku, v jedné z nejzajímavějších kostnic, v níž byly uloženy ostatky více než deseti tisíc lidí. Pokračovat budeme přes skalní byty až po hrad Kokořín. Znáte Cinibulkovu stezku?
Historie 42 000 km značených tras pro pěší turisty započala v roce 1889. Vydejte se spolu s námi po první ze značených stezek, která vede z Karlštejna ke Svatému Janu pod Skalou. Dozvíte se, co všechno značkaři potřebují, a nahlédnete do krásné krajiny Karlštejnska.
Plešné jezero je geologickým památníkem doby ledové. Před 20 tisíci lety ležela hranice sněhu a ledu mnohem níž než dnes. Jeden z ledovců byl i na svahu hory Plechý, masa ledu stékala do údolí a přitom hloubila prostor pro budoucí jezero. Pak se oteplilo, ledovce roztály a dnes je tu jezero s unikátní živou přírodou. Vyskytují se tu vzácné a ohrožené druhy rostlin. Území je zpřístupněno po zážitkové trase.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Špačci přilétají z teplých krajin a zpěvem si namlouvají samičky. Čapí hnízdo je zatím prázdné, i vlaštovky jsou stále na cestě z teplých krajin. Poštolky se namlouvají vysoko na nebi.
Věděli jste, že krajinu na sever od Jeseníků vymodeloval ledovec? V jedné minutě vám představíme zázraky flory a fauny naší přírody.
Pojďme se podívat, jak to vypadá u vlaštovek, když se vrátí z teplých krajin. Nejprve si nad rybníkem dají svoji seznamovací serenádu, hned pak ale neotálejí a pouštějí se do stavby svého obydlí. Stavbu vede paní vlaštovková, kterou její milý spíše hlídá a chrání.
To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou! A nebo ano? Jak blecha vypadá, kde žije a jak se vyvíjí? To vše si ukážeme na jejím modelu, protože blecha je opravdu malinká. Naopak vši od psa určitě nechytíme, pouze od jiného člověka. Jejich život se od toho blešího také poněkud liší, i když nám obě potvůrky pijí krev.
Pojďme se společné podívat na video, jak se pečuje o lvy a o cestě do Keni. Péče o lvy je velmi náročná, musíte stále dohlížet na to, aby žili v čistém prostředí a kromě krmení je musíte stále hlídat, aby neutekli. Mohli by někomu ublížit.
Thajské hlavní město Bangkok okouzluje svými starodávnými královskými paláci. Turisty láká pobřeží s průzračnou vodou. Království Siam se stalo Thajskem v roce 1939. Současní obyvatelé rádi slaví, milují fotbal a thajský box. Díky tropickému klimatu zde můžeme obdivovat exotické rostliny a zvířata, především uctívané slony indické. Ti byli se životy místních lidí spjati odedávna, ale vzhledem k jejich nešetrnému využívání začaly jejich počty rychle klesat. Dnes, když se situace výrazně zlepšila, můžeme začít tuto zemi dokonce označovat za sloní ráj.
Suezský průplav je jeden z nejdůležitějších námořních dopravních uzlů. Bez něj by musely lodě převážející zboží mezi Asií a Evropou při své cestě obeplout celou Afriku. Jeho stavba byla hodně náročná a zdárnému dokončení přispěla i průmyslová revoluce v Evropě, která umožnila využití nových strojů. Dodnes se jedná o nejvyužívanější uměle vytvořený kanál na světě.
Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.