04:43
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pasáž vysvětluje původ a význam slova „vyžle“.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Q. Michal Nesvadba názorně dětem ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše, a vyhledává slova, která tímto písmenem začínají. A také věci, které ho připomínají. A co písmeno Q připomíná vám?
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku používat předpony vy- a vý-. Na začátku vyluštěme rébusy. Objevme hrad ze 14. století. Pohrajme si s předponami a příponami a vymýšlejme různá slova. V tajuplném příběhu si zopakujme vyjmenovaná slova po V. Víte, co je to vyza a kavyl?
V pátém díle Slovohrátek se Anička se Sebastiánem zabývají procvičováním detektivního myšlení pomocí různých rébusů, přesmyček a jazykových hádanek. A jak přesně se to dělá?
Pohádka Děti se zlatými vlasy, kterou předčítá herec Josef Abrhám. Příběh vypráví o králi, který splní přání třem sestrám. Jedna si přála stát se královnou a porodit mu zlatovlasé děti. Když se tak však stane, nechá děti králova matka hodit do řeky. Naštěstí je zachrání mlynář. Zjistí však někdy, kdo je jejich pravým otcem?
Pohádka Ptáček pro štěstí, kterou předčítá herec Jiří Zapletal. Příběh vypráví o císaři, který má neustále nemocnou ženu i syna. Vydává se proto na cesty, aby zjistil, jak jim může pomoci. Odpověď však nalézá až u chudého hajného, kterému ve stodole sídlí vlaštovky.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Pohádka o jaguárovi.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku písmena ď, ť, ň. Seznámíme se s králem Negramotem a vysvobodíme princeznu Ďaťaňu. Cesta ke království je plná úkolů. Vyhledávejme písmena, doplňujme slova a pozorně poslouchejme, ať se nám podaří princeznu vysvobodit!
Přechylování ženských příjmení je v současnosti velmi řešenou otázkou. Video nabízí krátký exkurz do historie podob ženských příjmení v českých zemích.
Nová slova se v češtině tvoří odvozováním, skládáním nebo zkracováním. Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR ve vybrané pasáži vysvětluje všechny tři způsoby tvoření slov v češtině a ukazuje prostředky, jejichž pomocí se nová slova tvoří.
Asi nás nenapadne přemýšlet o tom, jak máme oslovit své příbuzné, přesto je v těchto názvech kolikrát háček. O tom, jak správně pojmenovat příbuzné, hovoří Barbora Hošková z Ústavu pro jazyk český AV ČR. Také vysvětluje význam některých zastaralých pojmenování, např. svak, svokr, deveř.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Tentokrát se podíváme na vytváření přídavných jmen přivlastňovacích.
9 800
379
2 105
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.