04:42
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Pohádka Vánoce a zvířátka, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o zvířátkách, která se v chaloupce připravují na Vánoce. Přitom však zjišťují, že pro každého z nich představuje tento svátek něco jiného.
Pořad hravou formou seznamuje děti s písmenem Y. Určuje rozdíl mezi písmeny I a Y, a ukazuje, jak se toto tiskací písmeno píše. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Určeno především pro začátečníky mladšího školního věku.
V devátém díle Slovohrátek si Anička s Eliškou zahrají novou hru se slovy. Ukáží nám, jak se slova dají propojit pomocí logického myšlení. To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Vlnitá síť aneb propojení slov.
Pasáž se nejprve formou scénky a odborného vysvětlení zabývá archaismy a historismy v českém jazyce, následně je vysvětlen rozdíl mezi nimi a uvedeno, kde se s nimi můžeme setkat.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 1. ročníku písmeno ch. Zasmějme se společně! Poznejme správné tvary písmena ch. Ukažme si a rozpoznejme, jaký je rozdíl mezi písmeny ch a h. Vyhledejme písmeno ch v textu. V úplném závěru si ukážeme, jak může být písmenko veselé, a nakreslíme si chobotnici.
Víte, co znamená slovo kredit? Má několik významů. Možná znáte kredit v telefonu nebo kredity na vysoké škole. Toto slovo má ještě další význam. Když má někdo morální kredit, znamená to, že je důvěryhodný, seriózní, čestný a spolehlivý.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozpoznávat další slovní druhy: přídavná jména a zájmena. Protože je běžně používáme, nebude to pro nás určitě žádný problém.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Za komínem.
Co se původně skrývalo pod černočernými kudrnami psa, o kterém mluvíme, když hledáme gró problému?
Píše se správně disfunkce nebo dysfunkce? A co to vlastně znamená, když se řekne, že je něco disfunkční? Také si povíme, která další slova obsahují předponu dys a co znamenají.
Přídavná jména jsou jedním z ohebných slovních druhů, nejenže se skloňují, ale také se stupňují. Video popisuje, jak se tvoří druhý stupeň (komparativ) přídavných jmen s příponou -ější-. Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR navíc vysvětluje nepravidelné stupňování přídavných jmen, některé problematické koncovky přídavných jmen a tzv. trojvýchodná přídavná jména.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Povíme si, jak vznikala báseň Havran od E. A. Poa a vysvětlíme si několik pojmů z poezie. Dále se budeme zabývat útvary českého jazyka, kdy a kdo je používá a jaký je mezi nimi rozdíl.
Pasáž se zabývá vysvětlením, co je dvojhláska, a uvádí, jaké jsou nejběžnější dvojhlásky v češtině.
Pasáž prezentuje ve scénce vojenský slang, použité pojmy jsou následně vysvětleny.
Pasáž vysvětluje dva jazykovědné pojmy – atrakci a zeugma – a uvádí různé příklady i jejich praktické využití.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.