04:40
Víte, jak vznikaly často kuriózní názvy obcí? Někdy musíme po původu názvu hodně zapátrat. Jména popisují třeba, kde ta místa leží nebo jak to místo vypadalo. Také mohla být motivována významnou budovou, která v místě byla. Nebo osobností, například zakladatelem obce. Nejvíce je u nás Lhot a Lhotek, je jich téměř 350. Šlo o středověké obce, které získaly nějakou výhodu na určitou dobu, tedy lhůtu.
V jedenáctém díle Slovohrátek se Anička s Frantou zabývají původem a významem slov. Kdo anebo co to byl původně hospoda a jak souvisí s hospodyní? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Narozeninové slovení aneb chodidlo chodí.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
Ve dvanáctém díle Slovohrátek se Anička s Kačkou zabývají slovy přejatými. Co to jsou slova přejatá a odkud jsme je do češtiny přejali? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Svetr s kečupem aneb jak cizí slova zdomácněla.
Pasáž se zabývá změnou názvů ulic a uvádí, odkdy a jak se ulice pojmenovávají.
Rozhovor o neurolingvistice – co to je, na co se zaměřuje, kdo ji může využít. Vysvětluje nejčastější poruchy jazyka (afázie) způsobené poruchami mozku. Dále se hovoří o tvorbě a porozumění řeči a objevu genu řeči nejen u člověka.
Pasáž je uvedena humornou scénkou z vyšetření na ORL. Venózka, škrtidlo, špátle, plazák, žanetka či přecechtěl. Zdravotní sestra Jana Mašková vykládá o slovní zásobě, se kterou se můžete setkat na otorinolaryngologii (zkráceně ORL čili „ušní, nosní, krční“).
Pasáž představuje scénku o češtině používané v Americe, následuje rozhovor o témže tématu s jazykovědkyní a téma uzavírá anketa v ulicích o možných překladech anglických pojmů do češtiny (talk show, show, business).
Když děti učí telka! Procvičíme si se žáky 4. ročníku vyjmenovaná a příbuzná slova po V. Přesný význam jednotlivých slov nám pomůže vysvětlit hra s pantomimou a dramatizací, využijeme i interaktivní tabuli.
Výklad profesní mluvy truhlářů uvádí humorná scénka a následně truhlář Karel Švec vysvětluje význam jednotlivých výrazů. Víte, co je špicpor nebo fušvanc?
Pořad představuje slang instalatérů a přichází s vysvětlením typických výrazů, které se v této profesi používají. Víte, co je to sifon, brko a gula?
Seriál Slovíčka nám v tomto díle vysvětlí a ukáže, co to jsou mimikry. Mimikry slouží šelmám k oklamání oběti, například když chce tygr ulovit zebru, splyne s okolím. A zebra zase naopak používá své pruhy jako mimikry, aby splynula se stádem - a z dálky je v podstatě neviditelná. Mimikry zkrátka slouží jako klam v boji s nepřítelem. Nápady přírody jsou prostě nepřekonatelné!
Pasáž se zabývá tvořením přídavných jmen především z názvů českých měst a obcí.
V pátém díle Slovohrátek se Anička se Sebastiánem zabývají procvičováním detektivního myšlení pomocí různých rébusů, přesmyček a jazykových hádanek. A jak přesně se to dělá?
Co se původně skrývalo pod černočernými kudrnami psa, o kterém mluvíme, když hledáme gró problému?
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá tvořením a významem slov pomocí přípony „-árna“.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.