02:56
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Roku 1085 se Vratislav II. stává prvním českým králem z rodu Přemyslovců a stěhuje se z Pražského hradu na Vyšehrad. Korunu mu uděluje císař Jindřich IV. za věrné služby.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život svatého Vojtěcha, druhého českého arcibiskupa a jednoho ze dvou přeživších Slavníkovců, který na svých misiích šířil křesťanství.
Telefon je telekomunikační zařízení, které přenáší zvuk pomocí elektrických signálů. Obvykle je jeho vynález přisuzován Alexandru Grahamu Bellovi. Telefon se dříve skládal ze sluchátka a elektrického zařízení. Dnešní telefon má úplně jinou podobu. První telefony byly na kliku a někdo musel telefony přepojovat.
Proč je v tajuplném domě poblíž Karlova náměstí díra ve stropě? Proč zmizel doktor Faust a později mladý student? A jak s tím vším souvisí čert? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Divadlo v řeckém Epidauru pochází ze 4. století před naším letopočtem. Z hlediska akustiky je považováno za nejdokonalejší starověké řecké divadlo. Vešlo se do něj úctyhodných 14 tisíc diváků. Podívejte se na jeho velkolepou stavbu, která v mimořádně zachované podobě udivuje dodnes.
K dějinám Inků by mohl přispět výzkum "pásu děr" v Peru v údolí Pisco. Nachází se blízko pevniny Nazca, která se proslavila geoglyfy nacházejícími se na rozloze 500 km čtverečních. Tisíce děr o průměru jednoho metru evidentně vyhloubené člověkem... K čemu v minulosti sloužily? A jak o nich uvažují moderní vědci? Podívejte se.
Pořad zachycuje historii antického města Pergamon, které dnes leží v Turecku. Popisuje místní známou knihovnu i amfiteátr.
Během formální i neformální komunikace si často podáváme ruce. Kde se ale tento zvyk rozšířený po celém světě vzal? Věděli jste, že se o něm zmiňuje už starověká literatura? Více prozradí video z pořadu What the fact (2024).
Pasáž uvádí, co jsou rozpočítadla, jak vznikají, jaké jsou jejich typické rysy a kdo se tímto slovesným útvarem zabýval a zabývá.
Dokumentární pořad z cyklu miniportrétů Česko jedna báseň krátce představuje básníka Lubora Kasala. Autor se nejprve zamýšlí nad tím, co je lyrika, následně před Pražským hradem recituje (nejen) svou báseň a nabízí její výklad.
Komiksový scenárista Aleš Kot spolupracuje s největšími komiksovými vydavatelstvími, například Marvel Comics nebo DC Comics. Jaké příběhy pro ně rozvíjí, kdy se začal zajímat o komiks a na čem právě pracuje?
Pasáž pořadu Písně českých básníků připomíná mnohostrannou osobnost Vítězslava Nezvala, propagátora moderních literárních a básnických směrů a zakladatele pražské surrealistické skupiny. Čím vším se Nezval zabýval a čím obohatil československou literární scénu? To vám poví Tomáš Klus.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.