20:50
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku písemně sčítat. Ukážeme si, jak postupovat při výpočtu, a zkontrolujeme si výpočet znázorněním. Naše nově nabyté znalosti si hned vyzkoušíme při hře na obchod.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku měřit s přesností na centimetry a milimetry. Lenka Švimberská ukáže dětem, jak se dříve měřila délka. Jak dlouhý je loket nebo palec? Ukážeme si i převody jednotek délky. Na vlastní kůži si zkusíme, jak nám měření půjde. Kolik centimetrů měří naše chodidlo? Podívejte se.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 3. ročníku orientovat v číslech do tisíce. Dokážete počítat po stovkách od nuly do tisíce? A pak zase zpátky? Lenka Švimberská to s dětmi vyzkouší. A nejen to. Vytvoří si i číselnou osu od nuly do tisíce a do ní budou přiřazovat různá čísla. Použijí pak i hrací kostky a vytvoří si vlastní trojciferná čísla. Orientují se v řádech jednotek, desítek a stovek. Podle diktátu pak děti zapisují další čísla v oboru do tisíce.
Co můžeme udělat, pokud máme peníze navíc? Že je lepší nenechat je spát, ale investovat, nám vysvětlí spolubydlící Bankovkovi. Video pojednává o možnostech investování, jako jsou cenné papíry, spořicí účet, termínovaný vklad, stručně vysvětluje pojmy a uvádí míru rizika jednotlivých produktů.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku, co to jsou slovní úlohy a jak je řešit. Zkusíme společně rozdělovat figurky do dvou skupin podle zadaných pravidel. Budeme i počítat puntíky, porovnávat jejich počet a zapisovat odpovědi do vět.
Když děti učí telka! Naučme se se žáky 4. ročníku měřit čas. Zopakujme si časové údaje a jednotky času. Podívejme se do historie, čím se dříve měřil čas. Dozvíme se zajímavosti o některých živočiších naší planety a v čem bychom je mohli porovnat podle času. Na závěr si vyrobíme sluneční hodiny.
Málokdo z nás si uvědomuje, že konečné výsledky voleb jsou ovlivněny nejenom počtem odevzdaných hlasů jednotlivým kandidátům a stranám, ale i způsobem, jakým se z odevzdaných hlasů určí celkový vítěz. Dostáváme se na pole tzv. volební matematiky, která zásadním způsobem ovlivňuje chod každé demokratické společnosti. K lepšímu pochopení využijte připravené pracovní listy.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.