25:10
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Seznámíme se s žáky 5. ročníku s pojmem úhel. Ukážeme si, jak máme rozeznat a modelovat úhel. Vysvětlíme si, jaké jsou rozdíly mezi úhlem pravým, úhlem ostrým a úhlem tupým.
Podívejte se na ukázku ze známého dětského televizního seriálu Arabela a následně vyřešte s žáky matematické úlohy, které najdete v pracovním listu. Pan Majer je zakletý v jezevčíka a protože se mu nechce běhat, tak přibral. Dokážou děti na základně slovního zadání spočítat váhu pana Majera i kolik váží druhý jezevčík rodiny Majerů, Pajda? Ve slovních úlohách se žáci podívají i do laboratoře čaroděje Viga.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 2. ročníku měřit obvod. Řekněme si, co to obvod je a v čem a jak se měří. Nejprve zkusíme měřit obvod pomocí dřívek. Také se podíváme na rovinné útvary a budeme zjišťovat jejich obvod. Na konci zjistíme i míry potřebné pro zakoupení nové helmy a kalhot.
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marek Valášek vysvětluje, jak postupovat při řešení logických úloh, čeho si všímat a na co si dát pozor. Ukážeme si konkrétní příklad řešení logické úlohy.
13 203
741
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.