25:10
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Seznámíme se s žáky 5. ročníku s pojmem úhel. Ukážeme si, jak máme rozeznat a modelovat úhel. Vysvětlíme si, jaké jsou rozdíly mezi úhlem pravým, úhlem ostrým a úhlem tupým.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku zjišťovat obsah jednoduchých rovinných útvarů pomocí čtvercové sítě. Lenka Ficová s dětmi počítají obsahy čtverce, obdélníku a trojúhelníku. Všechny tyto znalosti se nám hodí pro slovní úlohu, ve které budeme natírat plochu desky stolu. Dojde i na náročnější úlohy. Dovedeme spočítat i plochu pohádkového zámku, který je nakreslený na čtverečkovaném papíře?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku vytvářet geometrické tvary ve čtvercové síti i na geodesce. Pomocí gumiček na geodesce budeme hledat různá řešení znázornění obrazců se zadanými podmínkami a také se naučíme, jak je zakreslit do čtvercové sítě. Vytvořeným obrazcům pak přidělíme jejich správné geometrické názvy.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak pracovat s úhly v trojúhelníku, nalézat v zadání úhly vrcholové, vedlejší, souhlasné, střídavé, jak pomocí jejich vlastností hledat řešení, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy s výpočty velikosti úhlů. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
13 194
740
4 504
1 239
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.