22:11
Geometrie je nedílnou součástí matematiky a základní geometrické útvary - bod, úsečka a přímka - nás obklopují ze všech stran. To se snaží Kájovi vysvětlit jeho kamarádi a tatínek. Na jednoduchých modelech různých staveb se pak společně seznamí i s úhly a objasní si rozdíl mezi kružnicí a kruhem.
Obraz předmětu v zrcadle nemusí být vždy stejný jako jeho skutečný vzor. I to se Kája dozví, když ho Mat, Ema a Tika poučí o souměrnosti, neboli symetrii. Pro vysvětlení mu zobrazí body a rovinné útvary v osové souměrnosti a ukážou mu, co je to polorovina. Nakonec ho letmo seznámí i s rotační symetrií.
Kája musí za trest vést hodinu o úhlech. S přípravou mu naštěstí pomůžou Mat, Ema a Tika. Nejen, že mu názorně popíší stavbu i značení úhlů v rovině, ale poučí ho také o pojmech přímka, polopřímka, přímý úhel, nulový úhel, vrchol úhlu a ramena úhlu. Nakonec mu také ukážou, jak pomocí hodinových ručiček určit velikost úhlu.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Malý matematický slovník vám pomůže se základními matematickými výrazy. малий математичний словник допоможе вам з основними математичними виразами.
Co je to intuice? A můžeme pomoci náhodě? Co nám padne častěji, když hodíme mincí? Panna, nebo orel? Pojďte se podívat, jak je to s náhodou a intuicí v matematice.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku sestavit vlastní slovní úlohu. Vytvořit zadání a položit správnou otázku nebývá nic jednoduchého. My si vyzkoušíme, jak si s takovým úkolem poradit, a vypočítáme si, kolik by například stála zmrzlina pro celou naši rodinu.
Poslechněte si úvodní video k pořadu Nebojte se matematiky. Слухайте вступне відео до програми "Не бійся математики"
Když nemohou děti do školy, pusťte si školu domů! Tým lektorů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva matematiky. Marie Jaroušková se žáky zopakuje základní pojmy pravoúhlého trojúhelníku a znění Pythagorovy věty. Aplikaci Pythagorovy věty si ukážeme na příkladu z přijímacích zkoušek.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 3. ročníku, jak se orientovat ve schématu. Představíme si bludiště a zkusíme jím projít. Pomocí šipkového zápisu se pak budeme orientovat ve čtvercové síti. Vymyslíme si i svou cestu a zaznamenáme ji. Také zkusíme projít tzv. výstavištěm tak, abychom dodrželi všechna pravidla. Povede se vám navštívit každou místnost právě jednou?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku sestavovat obrazce z dřívek. Budeme sledovat spotřebu dřívek, zapisovat ji do tabulky a pokusíme se odhalit systém, podle kterého jde spotřeba spočítat. V úlohách s fazolkami se budeme snažit se o ně spravedlivě rozdělit.
13 343
747
4 559
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.