21:15
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku řešit složené slovní úlohy. Spočítáme, za jak dlouho doletí na Zemi Marťani a za jak dlouho Venušané. Porovnáme, kdo u nás bude dřív.
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou si zopakujete, jak řešit slovní úlohy a vypočítáte hned několik příkladů, které vás mohou potkat nejen v testech ve škole, ale zároveň také u přijímacích zkoušek na střední školu.
Úloha na složitější výpočty obvodu a obsahu může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak řešit úlohy na procenta, tentokrát prostou úvahou přes části celku, jak si snadno a rychle poradit s úlohou na zdražování i na zlevňování, a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku, jak správně číst, modelovat a zapisovat desetinná čísla. Nejprve si převedeme zlomky na číselnou osu. Procvičíme jejich čtení a zápis. Pak si vyzkoušíme, k čemu nám slouží v praxi. Budeme přelévat kapalinu do odměrných válců, počítat s eury a stále u toho převádět na desetinná čísla. Jako číslená osa nám poslouží pravítko.
Úloha na výpočet poměru a měřítka mapy může žáky u přijímacích zkoušek pěkně potrápit. Proto se detailněji podíváme na příklad z roku 2023 a jasně a názorně si vysvětlíme postup jeho řešení. Uvidíte, že se náročnějších příkladů bát nemusíte.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky odhadovat, měřit a převádět vzdálenosti. Procvičíte si dělení a násobení 10, 100, 1000, 10 000, 100 000. Odhadnete, kolik ujdou či ulétnou volně žijící živočichové?
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku zaokrouhlovat desetinná čísla. Zopakujme si, která čísla zaokrouhlujeme nahoru a která dolů. Zaokrouhlujme různá desetinná čísla a přiřazujme je k číslům celým.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.