23:45
Mat, Ema a Tika seznamují Káju s jednoduchými zlomky. Ještě předtím, než mu na kousku pizzy ukážou základní početní operace, mu přiblíží samotné pojmy zlomek, zlomková čára, čitatel a jmenovatel. A poté se již společně vrhnou na sčítání a odčítání zlomků se společným jmenovatelem, s různými jmenovateli, převod zlomků na společného jmenovatele a na krácení zlomků.
Při sčítání a odčítání na pořadí nezáleží, ale jak je to s násobením a dělením? A co když se všechno sejde dohromady? Přednost matematických operací činí Kájovi velké problémy. Naštěstí má po ruce kamarády, kteří mu vztahy mezi základními početními operacemi rádi vysvětlí. A nezapomenou zmínit ani důležitou roli závorky nebo znaménka.
Násobilka není vůbec jednoduchá. Ze začátku nám může dát pořádnou práci se ji naučit. Musíme zapojit paměť. Jak si můžeme pomoci udělat si z násobení zábavnou hru? To vám ukáže Kája.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku řešit slovní úlohu. Zopakujeme si, z čeho se řešení slovní úlohy skládá. Znázorníme si informace ze slovní úlohy graficky a budeme společně hledat možnosti, jak ji můžeme vyřešit.
Když děti učí telka! Naučme se spolu se žáky 4. třídy, jak správně modelovat, zapisovat a číst zlomky. Nejprve se zahřejeme rytmickou rozcvičkou. Poté rozdělíme pizzu na jednotlivé části a vyvodíme, jak správně zapisovat zlomky. V dalším cvičení se je naučíme číst a skládání z papíru nám pomůže pochopit vztah mezi celkem a jeho částmi.
Když děti učí telka! Pojďte společně s žáky 5. ročníku zjistit, jaké strategie se dají použít při řešení matematických kvízů. Rozcvičíme se na jednodušších otázkách a na závěr zkusíme vyřešit sudoku a kakuro.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. třídy sčítat a odčítat do 20. Začneme hrou na hledání čísel na zadaný výsledek. Následně budeme řešit, v jakém podlaží kdo bydlí, a počítat úlohy. Vše si podpoříme vizualizací.
Když děti učí telka! Pojďte společně se staršími žáky odhadovat, měřit a převádět vzdálenosti. Procvičíte si dělení a násobení 10, 100, 1000, 10 000, 100 000. Odhadnete, kolik ujdou či ulétnou volně žijící živočichové?
Nebojte se matematiky. Společně s Petrem Chárou se připravíte na jednotné přijímací zkoušky na gymnázia a střední školy. V tomto videu si zopakujete, jak řešit úlohy na výpočty povrchů a objemů těles. Cyklus Nebojte se matematiky II byl natáčen v Magenta Experience Center.
Na typickém příkladu z přijímaček si velmi názorně ukážeme, jak vzájemně převádět různé jednotky objemu a obsahu, připomeneme si i jednotky délky a na závěr vše stručně shrneme a přidáme doporučení. S námi přijímačky zvládnete – nebojte se matematiky!
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku, jak odhadovat a měřit délku. Seznámíme se s různými měřidly a pomocí provázku změříme předměty ve svém okolí. Zkusíme i sčítat a odčítat různé délky a zavedeme jednotku jeden metr.
Kdo by neznal korunovační klenoty. Jsou naším národním pokladem, který je uschován v katedrále sv. Víta. Jednou za rok se sejde sedm klíčníků, aby otevřeli kryptu a poklad ukázali lidem. Víte kolik drahokamů zdobí korunu? Kdo ji nechal zhotovit? To vše se můžete dovědět v našem videu.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.