20:53
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku aktivně naslouchat. Na chvilku se přeneseme do Ameriky k poradnímu ohni. Vyslechneme si po částech příběh a budeme o něm diskutovat.
Čarodějnice nejsou vždycky zlé, mohou být i společenské a milé. Zvláště když se jim zalíbí zpěv. Dát šanci zpívat v pěveckém sboru čarodějnici může mít i své výhody. A kdo ví, třeba se čarodějnici mezi lidmi natolik zalíbí, že už se jí nebude chtít zpátky na samotu do lesa. Jak to dopadlo? Možná se budete divit. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka.
PhDr. Zdeněk Uhlíř, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny, autor pojednání o starých tiscích a historických pracích, představuje první česky psanou kroniku o českých dějinách ze 14. století včetně podrobností o latinském fragmentu.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku používat orientační prvky v textu k lepšímu porozumění. Vyzkoušíme si práci grafiků v grafickém studiu. Budeme připravovat naučný text, který pro lepší srozumitelnost označíme orientačními prvky.
Od čeho se osvobodil pan Selichar? To se dozvíme v povídce Pan Selichar se osvobodil od spisovatele Karla Poláčka, kterou si vyslechneme v podání herce Miloše Nedbala v rámci cyklu Malá noční povídka.
Scénka a následný odborný výklad charakterizuje několik českých spojek. Pořad se věnuje spojkám současným i těm, které jsou již zastaralé.
Pasáž se zabývá původem a významem slova „charisma“, uvádí jeho správné skloňování a způsob psaní.
Pasáž formou scénky a odborného vysvětlení ukazuje, co jsou zaříkadla, uřknutí a uhranutí, v jakých situacích se používala a v jakých literárních dílech je lze najít.
Pasáž seznamuje s původem, významem a použitím slova „papaláš“.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.