20:53
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku aktivně naslouchat. Na chvilku se přeneseme do Ameriky k poradnímu ohni. Vyslechneme si po částech příběh a budeme o něm diskutovat.
Cyklus čtených pohádek Karla Jaromíra Erbena nám představuje zajímavou formou klasické pohádky. Pohádku Otesánek čte herec Josef Somr. Četbu na několika místech doplňují herecká ztvárnění. Pohádka je překládána do znakového jazyka pro neslyšící.
Český spisovatel, pedagog, scenárista a režisér Martin Ryšavý byl za román Vrač roku 2011 nominován na ocenění Magnesia Litera za prózu. Dlouhý nepřerušovaný monolog zkrachovalého ruského divadelního režiséra propojuje nejrůznější témata. Aňa Geislerová nám poví která.
Poslechněme si vyprávění Zdeňka Svěráka. Jedna z jeho pohádek se jmenuje Na proslulém kopci. A na jaký kopec se v pohádce podíváme? Přeci na známý vrch Kozákov. Sice to dá tatínkovi dost práce, ale nakonec vymyslí pohádku o skutečném pohádkovém kraji. Jak k tomu přispělo město Poděbrady? A Prachovské skály? Tuto a další jiné pohádky najdeme také v knížce Tatínku, ta se ti povedla. Vyprávění je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pro mnoho čtenářů je „Knihou mého srdce“ jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury Malý princ francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. V pasáži si můžeme připomenout některé autorovy myšlenky i známé scény z této oblíbené prózy.
Vysvětlení velikonočních pověstí o odlétání zvonů do Říma a o vymetání švábů. Zmínky o několika konkrétních pražských zvonech.
Scénka plná sklářských výrazů s následným výkladem významů slov sklářského slangu.
Pasáž vysvětluje, jaký je původ pojmenování městské části Štěrboholy a v souvislosti s tím zmiňuje, odkud pochází úsloví „mít u někoho vroubek“.
Pasáž vysvětluje, proč se v písni Prší, prší vyskytuje tvar slova „koníčky“, a dále se zabývá významem slova „zhůvěřile“ v písni Karla Gotta.
10 924
558
3 198
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.