02:45
Pasáž vysvětluje, co to je osobní rozpočet a že se skládá z příjmů a výdajů. Dále vysvětluje rozdíl mezi rozpočtem státním a rodinným a rozpočtem přebytkovým a schodkovým.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Vstup do Evropské unie byl jednou z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii České republiky. EU jako jediná reálně existující sociální a hospodářská struktura na kontinentu nabízí mnoho výhod, především v ekonomické oblasti. O členství rozhodli čeští občané v referendu a navzdory sílící kritice vůči unii pokládá stále většina lidí toto rozhodnutí za správné.
Jakým způsobem probíhá tvorba ceny? Informace o základním pravidle nabídky a poptávky a zákonitostech, jimiž se tyto ekonomické jevy řídí. Divák se dozví, jak vzniká rovnováha, která je prospěšná pro prodávajícího i nakupujícího.
Pořad popisuje životní situaci ženy, která ke svému životu přistupuje laxně. Ve svých čtyřiceti letech má pouze základní vzdělání, příliš nepracovala, má dluhy a nyní je z větší části finančně závislá na rodičích.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Jedna z nich souvisí s penězi: Revoluci prý připravili pragmatici z StB a KSČ, kteří plánovali vzít ekonomiku do svých rukou. Nová vláda ekonomy samozřejmě potřebovala, a protože v Občanském fóru byli převážně umělci, dostali se do vysokých funkcí např. lidé z Prognostického ústavu. Ze společenské změny však finančně vytěžili všichni, kdo už se v systému pohybovali a uměli se rychle přeorientovat na nové podmínky.
Video popisuje finanční situaci člověka bez domova (jeho příjmy a výdaje), který si i po exekuční srážce dokáže zajistit přebytkový rozpočet.
Vysvětlení principu cenotvorby. Cenu výrobku/služby si stanovuje prodejce sám a zahrnuje počáteční náklady, odměnu člověka, který výrobek udělal, nákup nástrojů, obalů a nájem prostoru, kde je výrobek vyroben. Po odečtení nákladů z ceny nám zůstane hodnota, které říkáme výnos/marže/zisk.
Ušetřit si v Čechách na vlastní bydlení je oproti ostatním zemím finančně docela náročné. V rámci Evropské unie jsme na tom v tomto ohledu dokonce úplně nejhůře. Jaké ekonomické, byrokratické i společenské důvody za touto skutečností stojí?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.