19:58
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 3. ročníku skloňování podstatných jmen podle pádových otázek. Vyzkoušíme si skloňování slova žába v jednotném i množném čísle. Při určování pádů si také zahrajeme hru s plácačkou na mouchy.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 5. ročníku rozlišovat přídavná jména přivlastňovací. V úvodu si zopakujeme dělení přídavných jmen na tvrdá a měkká. U přídavných jmen přivlastňovacích se zaměříme na správné určování vzorů i jejich pravopis.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 5. ročníku správně psát předpony s-, z-, vz-. Některá slova nám znějí velmi podobně. Pomůckou nám budou různé směry (dolů, dohromady, nahoru, pryč) a také změna stavu. Někdy ovšem předpona s- nebo z- změní význam slova (smazat x zmazat).
Pasáž uvádí krátké opakování skloňování osobních zájmen a psaní velkého písmene u zájmen „Vás“ a „Ty“ například v dopisech.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 2. ročníku poznávat slovní druhy. Konkrétně se zaměříme na podstatná jména. S procvičením nám bude pomáhat interaktivní tabule a různá cvičení.
Když děti učí telka! Naučme se spolu s žáky 4. ročníku časovat slovesa v minulém čase. Procvičme si mluvnické kategorie sloves za pomoci zábavných úkolů na interaktivní tabuli.
V posledním díle LOGOhrátek si zopakujeme, co všechno už jsme se společně naučili. Jak se řeč vyvíjí a proč je tolik důležitá. Že je důležité správně dýchat. A nakonec si zahrajeme tichou poštu!
V devátém díle LOGOhrátek si nejprve zopakujeme slovní druhy z minulých dílů. Dozvíme se něco o nářečích z různých krajů České republiky. Poté se zaměříme na sousloví a tvoření vět. Zkusíme doplňovat neúplné věty a z náhodně zvolených slov poskládat větu tak, aby dávala smysl.
Ve čtvrtém díle LOGOhrátek se eznámíme se slovesy. Tedy slovy, která označují, co děláme nebo co se kolem nás děje. Slovesa si procvičíme celým tělem formou pantomimy a také procvičíme koordinaci pohybů ruky a oka. A pak slovesa zapojíme při vyprávění příběhu nebo při popisu obrázků dopravních prostředků.
Pasáž je uvedena humornou scénkou, následně Kamila Smejkalová z Ústavu pro jazyk český AV ČR vysvětluje základní pravidla skloňování latinských jmen. Věnuje se nejen různým typům jmen osobních, ale i jménům obecným, u nichž při skloňování záleží na míře počeštění.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.