07:12
Stručné vysvětlení vlivu rotace Země na pohyb kyvadla.
Jak závisí doba kyvu kyvadla na jeho délce? Čím je kyvadlo delší, tím déle trvá jeden kyv. Přesvědčíme se o tom pokusem. Závisí to i na síle, kterou je kyvadlo přitahováno k Zemi. Pokud bychom stejné kyvadlo přenesli na Měsíc, a tam ho rozhoupali, bude se kývat rozhodně pomaleji než na Zemi. Je to proto, že na Měsíci působí menší gravitační síla než na Zemi. Kmitání kyvadla se využívá pro měření času.
Pořad vysvětluje, jak se dělí zvuk podle frekvence: na slyšitelný, ultrazvuk a infrazvuk. Experiment, který ukazuje, jak změní zvukové vlny prostředí, v němž se šíří.
V této krátké ukázce je divákům přiblíženo složení ucha. Dozvědí se také, jak tento lidský orgán funguje.
Pokus ukazuje, co se stane, pokud vložíme zvonící budík do vakua. Zvonění ztichne, protože se zvuk ve vakuu nešíří.
Jak vzniká zvuk? Jak se šíří, abychom slyšeli? A na čem závisí charakter zvuku? V čem spočívá rozdíl mezi nízkým a vysokým tónem? Odpovědi přinesou dvě kovové tyče, počítač v roli osciloskopu a pokusy z akustiky.
Demonstrace energie zvuku pomocí škrobu a reproduktoru.
Zvuk i světlo se šíří vlnami. Zatímco zvuk se šíří podélným vlněním pomaleji, světlo se šíří příčným vlněním rychleji. Změna frekvence u zvukového vlnění určuje výšku tónu a u světelného vlnění barvu světla. Přestože se jedná o rozdílné typy vlnění, je možné použít světlo k přenosu zvuku.
Co je to bílý šum? Bílý šum je monotónní, konstantní a tvořený tisíci tóny. Je všude kolem nás, známe ho například jako zvuk deště, mixéru či vysavače. Bilý šum také napomáhá malým dětem k usínání. Petr Vacek nám v pořadu Tajemství těla ukáže, jak malé brečící děti reagují na zvuk tekoucí vody.
Co vydává zvuk mínus 23 decibelů? Zvuk o takto nízké intenzitě vydávají do sebe narážející molekuly. Takové ticho můžeme zažít v tak zvané mrtvé komoře. Ta se nachází na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, kam se spolu s Petrem Vackem vypravíme.
9 549
370
2 032
846
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.